VALENTINA MARGHERITA URBANO RAOUL NEVERS MARCELLO SAINT-BRIS
1870                  
01 Alessandria d'Egitto Zizinia Galli Emilia Giannetti Adele Himela Corsi Achille Amodio Francesco Maini Ormondo Nannetti Romano
01 Bucarest Nazionale Moro Angelica Bosisio Enrichetta ? Patierno Filippo Cesari Domenico Milesi Pietro Corti Ettore
02 Milano La Scala Sass Maria Costanza Rey Giulietta Corsi Linda Mongini Pietro Storti Enrico Medini Paolo Raguer Francesco
04 Londra Covent Garden Titiens Teresa Vanzini Scalchi Lolli Sofia Wachtel Teodoro Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito ?
04 Parma Regio Pozzi Branzati Virginia Fricci Baraldi Antonietta Hommey Maria Carpi Carlo Moriami Gustavo Junca Marcello Nannetti Romano
04 Siviglia San Ferdinand Marchisio Carlotta Torriani Ostava Spitzer Emilia Andreoli Stagno Vincenzo Del Puente Giuseppe Antonucci Giovanni Battista Milesi Pietro
04 Valencia Principal Ponti Dell'Armi Luigia Ferrari Ester ? Bignardi Pietro Varvaro Pietro Garcia Matildo ?
08 Bergamo Riccardi Trafford Anna Benza Ida Pala Graziosi Rachele Carpi Carlo Graziosi Filippo Bremond Ippolito Vecchi Giuseppe
09 Dublino Royal Titiens Teresa Sinico Clarice Trebelli Bianca Bettini Alessandro Cotogni Antonio Antonucci Giovanni Battista Caravoglia
09 Rio de Janeiro Fluminense Gasc C. De Baratty Carlotta States Agata Lelmi Luigi Orlandini G.  Ordinas Giovanni Celestino A.
09 Trieste Comunale Pozzi Branzati Virginia Benza Ida Corsi Linda Capponi Giuseppe Pandolfini Francesco Maini Ormondo Nannetti Romano
10 Odessa Municipale Wiziak Emma Cortesi Ersilia Bernardoni Enrichetta Pozzo Felice Orsi Severino Taste Ippolito Zambellini Giovanni
12 Palermo Bellini Destin Maria Pasqua Giuseppina Rossi Emilia Bertolini Remigio Pifferi Augusto Garcia Antonio Melzi Cesare
12 Torino Regio Lupi Adelina Benza Ida Corsi Linda Capponi Giuseppe Mazzoli Agostino Bremond Ippolito Zucchelli Carlo
*                  
1871                  
03 Roma Apollo Bianchi Montaldo Adele De Giuli Borsi Giuseppina ? Andreoli Stagno Vincenzo Pandolfini Francesco Milesi Pietro ?
03 Varsavia Wielki Wiziak Emma Mongini Carlotta Suardi Repetto Maria Corsi Achille Storti Enrico Gonnet Paolo Emilio Perkins Giulio
03 Venezia La Fenice Stolz Teresa Contarini Albina Bordato Lena Fancelli Giuseppe Cotogni Antonio Angelini Giovanni Francesco Nannetti Romano
05 Fiume Comunale Noel Guidi Clementina Bosisio Enrichetta Dolby Dove Tagliazucchi Pietro Corti Ettore Milesi Pietro Vecchi Luigi
08 Amburgo Kursaal Patti Adelina Fitč Goula Dionisia Trebelli Bianca Andreoli Stagno Vincenzo Steller Federico Bagagiolo Eraclito De Giuli Angelo
09 Tiflis Imperiale Noel Guidi Clementina Ferrari Ester Kugler Villa Tommaso Bacchi Perego Francesco Frontoni Antonio ?
10 Mosca Imperiale Benza Ida Sinico Clarice ? Corsi Achille Moriami Gustavo Belval ?
11 Il Cairo Khediviale Sass Maria Costanza Cortesi Ersilia Grossi Eleonora Mongini Pietro Boccolini Cesare Medini Paolo Costa Tommaso
11 Lisbona San Carlos Fricci Baraldi Antonietta Harris Zagurry Laura Vogri Fanny Carpi Carlo Cotogni Antonio Miller Ladislao Gasperini Enrico
11 San Pietroburgo Italiano Artot Desiderata Volpini Elisa Scalchi Lolli Sofia Nicolini Ernesto Padilla Mariano Bagagiolo Eraclito Rota Giacomo
*                  
1872                  
01 Bucarest Opera Italiana Fossa Amalia Brusa Giuseppina D'Altona Margherita Patierno Filippo Rossi De Ruggero Luigi Milesi Pietro Trapani Bono Francesco
04 Londra Drury Lane Titiens Teresa Colombo Trebelli Bianca Fancelli Giuseppe Mendorioz Josč Foli Giovanni Agnesi
04 Madrid Circo Wiziak Emma Potentini Vittoria Bernardoni Enrichetta Andreoli Stagno Vincenzo Faentini Galassi Antonio David Giuseppe Del Fabbro Giovanni Battista
04 Parigi Italiens Lucca Pauline Sessi M. Scalchi Lolli Sofia Nicolini Ernesto Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito Faurč Jean Baptiste
05 Londra Covent Garden Lucca Pauline Patti Adelina Sinico Clarice Nicolini Ernesto Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito Faurč Jean Baptiste
09 Milano Dal Verme Anastasi Pozzoni Antonietta Brambilla Ponchielli Teresa Rizzarelli Maria Anastasi Salvatore Barrč Scaria Emilio Romani Riccardo/Della Torre Matteo
09 Varsavia Wielki Spitzer Emilia Fochi Adele Bianco Azzalina Neri Mariano Varvaro Pietro Gonnet Paolo Emilio Capriles Giuseppe
10 Sidney Victoria Bosisio Enrichetta Tamburini Coy Giulia ? Rosnati Ferrante Tournerie Francesco Dondi Enrico Coliva Filippo
10 Trieste Comunale Wiziak Emma Babet Rosen/Mongini Carolina Cristofani Ida Capponi Giuseppe Pantaleoni Adriano Maini Ormondo Povoleri Paride
11 Il Cairo Khediviale Parepa Rosa Eufrosina Smerowski Carolina Corsi Luigia Carpi Carlo Cottone Vincenzo Medini Paolo Lari Ottavio
11 New York Academy of Music Lucca Pauline Levelli Leonia Sanz Eleonora Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Jamet Joseph Coulon Teodoro
12 Philadelphia Academy of Music Lucca Pauline Levelli Leonia Sanz Eleonora Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Jamet Joseph Coulon Teodoro
*                  
1873                  
01 Boston Opera Lucca Pauline Levelli Leonia Sanz Eleonora Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Jamet Joseph Coulon Teodoro
03 Glasgow Royal Titiens Teresa Sinico Clarice Trebelli Bianca Mongini Pietro Mendorioz Josč Agnesi Foli Giovanni
03 Varsavia Wielki Lotti Della Santa Marcellina Deviskoska Mariani De Angelis Flora Oliva Pavani Antonio Storti Enrico Nannetti Romano ?
05 Londra Drury Lane Titiens Teresa De Murska Ilma Trebelli Bianca Campanini Italo Mendorioz Josč Agnesi Medini Paolo
05 Reggio Emilia Municipale D'Angeri Anna Lodi Marianna Cottino Secondina Bolis Luigi Silenzi Pietro Miller Ladislao Costa Tommaso
06 Londra Covent Garden D'Angeri Anna/Patti Adelina Sinico Clarice Scalchi Lolli Sofia Nicolini Ernesto Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito Faurč Jean Baptiste
06 Siviglia San Ferdinando Sass Maria Costanza Dalti Zina Corsi Linda Ugolini Giulio Verger Napoleone David Giuseppe ?
09 Lemberg Nazionale Friderici Teodosia ? ? Carrion Emanuele ? ? ?
10 Barcellona Liceo De Giuli Borsi Giuseppina Lasauca Enriqueta Treves Ebe Carpi Carlo Navari Alberto Vidal Antonio Rodas Augustin
11 Madrid Nazionale Sass Maria Costanza Bordato Lena Mantilla Concetta Andreoli Stagno Vincenzo Boccolini Cesare David Giuseppe Ordinas Giovanni
11 Mosca Imperiale D'Angeri Anna D'Alberti Angiolina ? Nicolini Ernesto Rota Giacomo Foli Giovanni Costa Tommaso
12 New York Academy of Music Nilsson Christine Maresi Alice Cary Annie Louise Campanini Italo Del Puente Giuseppe Nannetti Romano Maurel Victor
*                  
1874                  
01 Calcutta Opera Italiana Giannetti Adele Caranti Vita Maria Riboldi Teresina Ferrari Giacomo Grandi Antonio Melzi Cesare ?
01 Francoforte Stadt Friderici Teodosia Derivis Maria ? Franchini Antonio Sterbini Tito Bossi Cesare Manni Nazzareno
01 Ivrea Civico Costantini Giulietta Frattini Virginia Olivieri Elvira Cigliuti Goffredo Forti Gaetano Licini Temistocle ?
01 Livorno Avvalorati Tabacchi Francesca Rossetti Caterina Ubaldi Maria Byron Arthur Lalloni Lorenzo Medini Luigi Zascevich Andrea
01 Lodi Sociale Boschetta Margherita Brugnini Amorini Luigia Criticos Enrico Costello Costantino/De Veiga Giovanni Sprague Francesco ?
01 Messina Vittorio Emanuele Skelding Anna Soverni Carolina Jannuzzi Emilia Vanzan Gaetano Burgio Antonio ? ?
01 Napoli Mercadante Morandini Teresa ? ? ? ? ? ?
01 Nice Italiens Volebele Giuseppina/Bossi Carlotta Viviani Annetta ? Dal Passo Leandro Tagliapietra Giovanni ? ?
01 Palermo Bellini Savertalli Matilde Orlandi Annina Loriani Laura Tamagno Francesco Valcheri Giorgio Daneri Ernesto Pecoraro Francesco
01 Pisa Nuovo Picconi Pierangeli Orsola ? Cobianchi Ida Neri Mariano Pogliani Enrico ? ?
01 Savona Chiabrera Mocoroa Carina Righetti Natalina Partenopeo Luigia Setragni Pietro Fabbrini Giacomo Villelmi Ervino ?
01 Stoccarda Hofoper Friderici Teodosia Derivis Maria ? Franchini Antonio Sterbini Tito Bossi Cesare Manni Nazzareno
01 Varsavia Wielki Mariani Masi Maddalena/Pasqua Giuseppina Mecocci Eleonora ? Oliva Pavani Antonio/Celestini Luigi Greco Vincenzo/Souvestre Augusto Gasperini Enrico ?
02 Firenze Della Pergola De Baciocchi Caterina/Tabacchi Francesca Dalti Zina/Soverni Carolina Donati Virginia Abrugnedo Lorenzo Storti Enrico Becheri Federico Baldelli Giuseppe
02 Madrid Nazionale Sass Maria Costanza Bordato Lena ? Ugolini Giulio Boccolini Cesare ? ?
02 Modena Aliprandi Brambilla Antonietta Machini Rovaglia Poratti Maria Giordano Enrico Cabella Placido Lammers Torvaldo ?
02 Torino Regio De Cespeda Carolina De Via/Milani Matilde Turolla Cravero Angelica Carrion Emanuele/Toressi Giuseppe Toledo Gaetano Augier Achille Giraudet Alfredo
03 Catanzaro Comunale De Ficarra Rosalia ? Basso Filomena Castelli Augusto Morghen Guglielmo Di Jorio Luigi ?
03 Fiume Civico Ciuti Emilia Ferrari Ester Piccoli Luisa Byron Arthur Orsi Severino Sbordoni Icilio ?
03 Melbourne Princes of Wales Palmieri Maria Tamburini Coy Giulia Magi Trapani Almacinzia Rosnati Ferrante Coliva Filippo Dondi Enrico  
04 Londra Covent Garden Pezzotta Carolina ? Scalchi Lolli Sofia Oliva Pavani Antonio Maurel Victor Tagliafico ?
04 Padova Garibaldi Lagramenti Osea/Milani Matilde Ajazzi Leopoldina Bicchierai Carolina Celestini Raffaele/Morini Giuseppe/Criticos Enrico Ciolli Eugenio Mancini Antonio ?
05 Buenos Ayres Colon Durand Maria Mariani Masi Maddalena ? Bulterini Carlo Colonnese Luigi ? ?
05 Buenos Ayres Opera Bianchi Montaldo Adele Lezi Santina Bonheur Stella Perotti Giulio Bertolini Filippo Della Torre Matteo Silvestri Alessandro
05 Ferrara Comunale De Zorzi Marietta Sainz Laura Bagenova Ludmilla Tamagno Francesco Utto Enrico Vecchi Luigi De Giuli Angelo
05 Foggia Dauno Pascale Mancusi Maria Negrini Ida Giberti Franco Antonio Ponzetti Giuseppe Lamonea Giuseppe ?
05 Trieste Mauroner Potentini Vittoria Lezi Santina Corsi Luigia Sani Giovanni Valle Giovanni Mirabella Giovanni ?
06 Roma Politeama Romano Noel Guidi Clementina Garbini Adele Cellini Azzoni Annunziata Ronconi Ercole Ciapini Massimo Fossati Girolamo Faberi Antonio
06 Santiago del Cile Municipal Corsi Linda Varesi Elena Vicini Luigia Villa Tommaso Carnili Erasmo Dal Negro Domenico ?
07 Atene Apollo Fochi Adele Viviani Annetta Pogorni Piccioli Sofia Giacomini Giovanni Cappelli Sabatino Mosca Pasquale Braghi Luigi
07 Biella Sociale Davidoff Fede Frattini Virginia Engel Bassini Giovanni Gambetti Giovanni Baldelli Giuseppe ?
07 Lima Principal Carozzi Zucchi Carlotta Angeleri Giuseppina Meineber Maria Toressi Giuseppe Spallazzi Girolamo Pozzi Natale ?
07 Montevideo Solis Urban Alice Brambilla Elvira Stoika Ernestina Celada Augusto Buti Lodovico/Forti Gaetano Castelmary Armando Marconi Raffaele
08 Cittą del Messico Nacional Ponti Dell'Armi Luigia Clerici Amalia De Gourieff Maria De Azula Tommaso Utto Enrico Lombardelli Luciano ?
08 Marsiglia La Vallette Pitarch Luisa ? Venosta Margherita Vanzan Gaetano Borgioli Leopoldo ? ?
09 Bassano del Grappa Sociale Cusani Elena Ricci Lella Vallengo Byron Arthur Pogliani Enrico Matteuzzi Filippo Viglione L.
10 Barcellona Liceo De Giuli Borsi Giuseppina Lasauca Enriqueta Venosta Margherita Ugolini Giulio Mendorioz Josč ? ?
10 Novara Sociale Conti Foroni Amalia Ricci Lella Polli Eloisa Byron Arthur Pogliani Enrico ? ?
10 Parigi Italiens Anastasi Pozzoni Antonietta Varni ? Anastasi Salvatore Padilla Mariano ? ?
10 Patrasso Apollo Barilli Elvira Cencetti Clementina Cellini Azzoni Annunziata De Angelis Francesco Mastriani Raffaele Panari Alessandro ?
10 Tiflis Opera Italiana Papini Lucia Trebbi Olimpia Fabiani Ada/Turolla Cravero Angelica Zucchi Francesco Bacchi Perego Francesco Turolla Remigio ?
11 Alba Sociale Gasperini Vitucci Lucia Eloisi Cosmi Pietro Borselli Antonio ? ?
11 Firenze Nuovo Mariani Masi Maddalena Mecocci Eleonora Antonelli Elvira De Sanctis Angelo Borgioli Leopoldo Mancini Angelo Mancini Antonio
11 Milano Castelli Ciuti Emilia Boy Gilbert Matilde/Ricci Matilde Treves Ebe Belardi Vincenzo/Loparco Maurizio Burgio Antonio Zucchelli Carlo ?
11 Savigliano Milanollo ? ? ? ? Gardoni Guglielmo Lachlan Enrico ?
11 Soresina Sociale Morrisini Alexandra Cescati Rosmunda Spreafico Ponseggi Pio De Simoni Bagagiolo Antonio ?
12 Ajaccio San Gabriele Martini Ersilia Del Nobolo Marianna ? Misseri Oreste Romoli Egisto Bettarini Alamiro ?
12 Corato Comunale Rocchi Almerinda Vitucci Lucia Cozzoli Bonacich Ernesto Quintili Leoni Vincenzo Ghia Giovanni ?
12 Oneglia Politeama Umberto I° Velatti Adele Despina Pepita Engel Marasini Mario Cazzola Ettore ? ?
12 Roma Apollo Wiziak Emma Perrini Marietta Braccalini Vincenza Nicolini Ernesto Viganotti Ignazio Castelmary Armando Alzina Angelo/Faberi Antonio
12 Torino Vittorio Emanuele Davidoff Fede Pirovano Costanza Castiglioni Carolina Morini Giuseppe Navari Alberto Buffagni Raimondo ?
12 Varsavia Wielki Mariani De Angelis Flora Mecocci Eleonora ? De Sanctis Angelo Souvestre Augusto Gasperini Enrico Silvestri Alessandro
*                  
1875                  
01 Ancona Delle Muse Jenuski Ernestina/De Witten Cristina Saldini/Grassoni Cesira Baragli Caterina Loparco Maurizio Squarcia Davide Gentili Vincenzo ?
01 Bruxelles Le Monnaie ? ? ? Sani Giovanni ? ? ?
01 Bucarest Opera Italiana Bossi Carlotta Bennati Giulia Tintorer Giulia Patierno Antonio Mazzoli Agostino Giordani Guglielmo Braitano Giorgio
01 Cagliari Civico Lagramenti Osea Bossi Carlotta Marrani Matilde Marubini Adolfo Borella Antonio Pinto Augusto ?
01 Calcutta Opera Italiana Genolini Rosa Corso Elisa Dominici Annetta Gallo Luigi Trapani Bono Francesco ? ?
01 Cuneo Civico Morisini Alessandra Ricci Matilde Leontieff Carolina Bassini Giovanni Forti Gaetano Rossi Castagnola Achille ?
01 Milano Carcano Baratti Lucia Gigli Margherita Mazzucco Antonietta Bicchielli Cesare/Armandi Villa G. Parboni Augusto/Azzalini Nicolņ/Parolini Attilio Molla Fausto Campello Tullio
01 Napoli Mercadante Cosmelli Beatrice Trafford Anna Rossi Emilia Sigelli Edoardo Cabella Placido ? ?
01 Pavia Fraschini Bay Jenny Frattini Virginia Brusa Clementina Petrovich Riccardo Fallica Nino Prņ Cesare ?
01 Siena Dei Rinnovati Donati Gemma Ulbany Elisa Guidotti Franceschina Battistini Enrico Valenti Edoardo Bagagiolo Antonio Rappini Federico
01 Syra Apollo Musconi Marietta Caffi Cecchetti Adele ? Castagna Eugenio Mosca Pasquale Gisella ?
02 Napoli San Ferdinando Parisi Sirena Rossi Emilia Scannapicco Antonio Muller Pisani Giovanni Merola
02 Tiflis Concordia Papini Lucia Trebbi Olimpia Fabiani Ada Zucchi Francesco Bacchi Perego Francesco Giannoli Giovanni ?
02 Trapani Garibaldi Saloschi Annetta/Baratti Lucia ? ? Zenari Angelo Morghen Guglielmo Li Volsi Enzo ?
03 Nice Follies Francoise Ricci Eugenia/Ziska Clarice Pirovano Costanza ? Firpo Giovanni De Lucca ? ?
03 Oporto S.Joao Caruzzi Bedogni Giuseppina Garbini Adele Cortes Maria ? Sparapani Senatore Genibrel Teodoro ?
04 Brisbane Queensland Baldassari Tamburini Coy Giulia Magi Trapani Almacinzia Rosnati Ferrante Baldassari Domenico Dondi Enrico ?
04 Caltanisetta Regina Margherita Rocchi Almerinda Bernabei Paolina Innocenti Argenide Scannapieco Emanuele Bertolini Filippo Monti Gaetano ?
04 Cittą del Messico Principal Pelagati Visconti Ida Arnoldi Virginia De Gourieff Maria Setragni Pietro Petrilli Egisto Mancini Filippo Solares
04 Cracovia Theodorini Bossi Carlotta Brusa Giuseppina Brusa Clementina Patierno Antonio Mazzoli Agostino D'Ottavi Raffaele ?
04 Cremona Ricci Ruiz Geltrude Mark Alessandrina Corandi Cristina Verdini Albino/Giordano Enrico Forti Gaetano Licini Temistocle Chinelli Michele
04 Londra Covent Garden Titiens Teresa Bianchi Celeste Scalchi Lolli Sofia De Sanctis Angelo Graziani Francesco ? ?
04 Madrid Apollo Mayer Erminia ? Rossi Lana Barberina Simonetti Attilio Amodio Francesco Morroto Carlo Franchetti Angelo
04 Zara Nobile Soverni Carolina Nicolini Ida Consolani Piazza Giulia Villa Tommaso Valle Giovanni Sbordoni Icilio ?
05 Buenos Ayres Colon Mariani Masi Maddalena Marzi Nelly Mantilla Concetta Bolis Luigi Moriami Gustavo ? ?
05 Buenos Ayres Opera Carozzi Zucchi Carlotta Orlandini Adelaide Biancolini Marietta Signoretti Leopoldo Bonetti Edoardo Marconi Raffaele Pozzi Natale
05 Burgos Coliseo Pascal Damiani Maria D'Alberti Angiolina Foą Rosina Palermi Ernesto Fagotti Enrico Augier Achille Cancellotti Domenico
05 Montevideo Solis Carozzi Zucchi Carlotta Orlandini Adelaide Biancolini Marietta Lelmi Luigi Bonetti Edoardo Marconi Raffaele Pozzi Natale
05 Napoli Mercadante Cosmelli Beatrice Lablache Bianca Rossi Emilia Giacomini Giovanni Cabella Placido ? ?
05 San Paolo Provisorio Pezzoli Emilia Cortesi Augusta St.Clair Limberti Giuseppe Barcena Leon Mirandola Jorge Pasini Tommaso
05 Santiago del Cile Municipal Corsi Linda Angeleri Giuseppina Reed Emmelinda Toressi Giuseppe Guadagnini Luigi Manfredi Eugenio ?
05 Sciacca Comunale Baratti Lucia Bocci Rosalba ? Trapani Faustino Tufari Francesco Li Volsi Enzo ?
05 Spalato Bajamonti Link Antonietta Albertini Maria Levi Giuseppina Lamponi Alessandro Cesari Domenico Brandini Felice Campello Tullio
06 Acireale Bellini Capozzi Bettina ? Orlando Mariannina Tasca de Cappellio Ottavio Capocci Giovanni ? ?
06 Barcellona Novedades Mantilla Maria ? ? Ugolini Giulio Parboni Augusto Buzzi Attilio ?
06 Granada Isabela Catolica Pascal Damiani Maria D'Alberti Angiolina Foą Rosina Palermi Ernesto Fagotti Enrico Capriles Giuseppe Carapia Antonio
08 Tarragona Municipal Corani Elena Corani Ida Fattori Teresa Serazzi Enrico Pifferi Augusto ? ?
09 Napoli Mercadante De Biase Trapani Giuseppina Albertini Maria Rossi Emilia Boetti Alessandro Mastriani Raffaele ? ?
09 Tiflis Imperiale Conti Foroni Amalia Trebbi Olimpia Tiozzo Gemma Villa Tommaso Carnili Erasmo Viviani Lodovico Gabrielli Augusto
10 Milano La Scala Bianchi Montaldo Adele Rossetti Maria Passaglia Annetta Ugolini Giulio Aldighieri Gottardo Fiorini Augusto Boschi Giovanni
10 Mosca Imperiale Wiziak Emma De Maesen Camilla Cary Annie Louise Nicolini Ernesto/Marimon Federico Colonnese Luigi Bossi Cesare Finocchi
10 Roma Argentina Dondini Laura Garbini Adele Pala Graziosi Rachele Abrugnedo Lorenzo Pogliani Enrico ? ?
10 San Pietroburgo Imperiale D'Angeri Anna Abbrazzi Scalchi Lolli Sofia De Sanctis Angelo Cotogni Antonio Capponi Giovanni Raguer Francesco
10 Venezia Goldoni Malvezzi Ersilia Malvezzi Giulia Treves Ebe Malvezzi Settimio Del Puente Giuseppe ? ?
11 Budapest Reale ? ? ? Perotti Giulio ? ? ?
11 Como Cressoni Ruiz Geltrude Caccia Giovannina Galliani Russo Maria Da Caprile Enrico Pifferi Augusto Mombelia Grandi Simone
11 Gibilterra Reale Mosconi Lucia Remondini Bianca Jannuzzi Emilia Palermi Ernesto Varvaro Pietro Visconti Luigi Cancellotti Domenico
11 Glasgow Royal Bulli Paoli Marietta Bianchi Celeste Ghiotti Camilla Oliva Pavani Antonio Medica Michele ? ?
11 Lisbona San Carlos Sass Maria Costanza Saurel Emma Rossi Emilia Augusti Paolo Rota Giacomo Reduzzi Francesco ?
11 Liverpool Royal Alexandra Bulli Paoli Marietta Bianchi Celeste Ghiotti Camilla Oliva Pavani Antonio Maurel Victor ? ?
11 Madrid Reale Anastasi Pozzoni Antonietta Ferrari Ester Cortes Maria Anastasi Salvatore Boccolini Cesare Huguet Antonio/Cruz Ugalde
11 Montevideo Solis Corsi Linda Escalante Isabella Wagner Ermelinda Toressi Giuseppe Marziali Cristiano Marconi Raffaele Pozzi Natale
11 Taganrog Opera Italiana Creny Anna Bosisio Enrichetta Verati Paolina Castelli Augusto Rossi De Ruggero Luigi Dal Negro Domenico Milani Giuseppe
11 Valencia Principal Pantaleoni Romilda ? Guidotti Franceschina Patierno Antonio Ciapini Massimo ? ?
12 Brescia Grande Dondini Laura Corso Elisa Passaglia Annetta Dal Pozzo Leonardo Cappelli Sabatino/Cuyas Catalani Antonio Villelmi Ervino ?
12 Cittą del Capo Royal Brambilla Antonietta Setragno Margherita Neri Ester Cosmi Pietro Greco Vincenzo ? ?
12 Firenze Arena Nazionale Blume Bianca Carnieli Marrani Matilde Adamo Angelo/Zucchi Francesco Squarcia Davide ? ?
12 Porto Maurizio Cavour Bagenova Ludmira Bosisio Enrichetta Borghi Adelina Astori Mansueto Massettani Antonio Giorgi Francesco ?
12 Reggio Calabria Comunale Polini Costanza Muzzi Falconis Vittorina Diodati Nazzareno Danesi Giuseppe Samperini Gioacchino Quarnaccia
12 Trieste Comunale Mariani De Angelis Flora Orlandini Adelaide Levi Giuseppina Lamponi Alessandro/Pozzo Felice Faentini Galassi Antonio ? ?
*                  
1876                  
02 Venezia La Fenice De Giuli Borsi Giuseppina Moisset Gabriella De Claus Maria Sani Giovanni Vaselli Giovanni Monti Gaetano Tansini Giovanni
03 Bari Piccinni Vogri Fanny Malvezzi Giulia Antonietti Ida Malvezzi Settimio Sansone Giulio/Otto Stefano Otto Stefano/Baldieri Arcangelo Cappelli Sabatino
03 Cork Royal Ferminet Laville Calisto Piccioli Maria Demeric Lablache Vizzani Giovanni Campobello Enrico Feitlinger Federico Castelmary Armando
04 Barcellona Liceo Sass Maria Costanza D'Alberti Angiolina Rossi Emilia Naudin Emilio Mendorioz Josč David Giuseppe Uetam Francesco
04 Londra Covent Garden D'Angeri Anna Marimon Jane Scalchi Lolli Sofia Carpi Carlo/Niccolini Ernesto Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito ?
04 Nottingham Royal Ferminet Laville Calisto Piccioli Maria Demeric Lablache Vizzani Giovanni Campobello Enrico Feitlinger Federico Castelmary Armando
04 Vienna Imperiale Patti Adelina Heilbron Maria ? Niccolini Ernesto ? Jamet Joseph ?
05 Lemberg Nazionale Pascalis Adele/Gabbi Adalgisa ? ? ? ? ? ?
06 Londra Drury Lane Titiens Teresa Varesi Elena Trebelli Bianca Fancelli Giuseppe Faurč Jean Baptiste Rokitanski Rota Giacomo
06 Valladolid Calderon Fossa Amalia Ferrari Ester ? Tamberlick Enrico Roudil Juan Ordinas Giovanni ?
07 Buenos Ayres Colon Wiziak Emma Rubini Scalisi Fanny Sanz Eleonora Gayarre Julian Storti Enrico Atry Giorgio Vanden Enrico
07 Montevideo Solis Missorta Parasini Palmira Andreff Maria Consolani Piazza Giulia Toressi Giuseppe Mazzoli Agostino Dondi Enrico Tansini Giovanni
10 Madrid Nazionale Anastasi Pozzoni Antonietta Riegl Proch Luisa Stagno Roberto Boccolini Cesare Belval Rota Giacomo
11 Lisbona San Carlos Fricci Baraldi Antonietta Cellini Isabella Rossi Emilia Bolis Luigi Cima Giuseppe Vidal Antonio Costa Tommaso
11 San Pietroburgo Imperiale D'Angeri Anna Isidor Rosa Rossetti Caterina Masini Angelo Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito ?
12 Barcellona Liceo De Cespeda Carolina De Senespleda Giuseppina Prandi Giulia Tamagno Francesco Ciapini Massimo Uetam Francesco Rodas Augustin
12 Genova Carlo Felice Berini Enrichetta Gerster Etelka Mazzoleni Clorinda Devilliers Federico Tagliapietra Tommaso Maini Ormondo Padovani Antonio
12 Milano La Scala Fossa Amalia De Vere Clementina Fendi Gayarre Julian Bonetti Edoardo/Lalloni Lorenzo Merly Luigi/Atry Giorgio Hodezenne/Zesevich Andrea/Bedogni Clodoveo
12 Mosca Imperiale D'Angeri Anna Isidor Rosa Gindeli E. Masini Angelo Mendorioz Josč Jamet Joseph Bossi Cesare
12 Varsavia Imperiale Levielli Leonia Paolini Nininger Maria Bianchi Fiorio Maria Vincentelli Carlo ? Junca Marcello Roveri Gaetano
*                  
1877                  
01 Firenze Della Pergola Durand Maria Damerini Virginia/Renzi Anna/De Clans Maria Rajeski Carpi Carlo Marziali Cristiano Lombardelli Luciano Manfredi Eugenio
01 Palermo Bellini Jenuski Ernestina Renz Cassie Maccaferri Teresa Hajos Augusto Storti Enrico Paolicchi Giulio Mancini Silveri Angelo
04 Madrid Principe Alfonso Sass Maria Costanza Mecocci Eleonora ? Sani Giovanni Moriami Gustavo Maini Ormondo ?
04 Oporto S.Joao Conti Foroni Amalia De Baillou Enrichetta Rossi Lana Barberina Villena Giuseppe Bergamaschi Giovanni Povoleri Paride Quintili Leoni Vincenzo
05 Siviglia San Ferdinand Anastasi Pozzoni Antonietta Trafford Anna Cortes Maria Masini Angelo Padilla Mariano Uetam Francesco Costa Tommaso
05 Valencia Principal Conti Foroni Amalia Ferrari Ester ? Stagno Roberto Quintili Leoni Vincenzo Ponsard Augusto Cruz
05 Valladolid Calderon Conti Foroni Amalia Ferrari Ester ? Stagno Roberto Quintili Leoni Vincenzo Ponsard Augusto Cruz
06 Londra Her Majesty Salla Carolina Valleria Alvina Trebelli Bianca Wachtel Teodoro Teodoro Del Puente Giuseppe ? ?
08 Brescia Grande Fossa Amalia Luč Talia De Bogdani Wanda Campanini Italo Faentini Galassi Antonio Maini Ormondo Gallazzi Pietro
09 Lemberg Nazionale Gabbi Adalgisa/Mantilla Maria Marco Caterina ? Bonacich Ernesto Valcheri Giorgio Sprague Francesco/Miller Ladislao ?
10 Marsiglia Grand Ferrucci Berta ? ? ? ? ? ?
10 Trieste Comunale Fossa Amalia Moisset Gabriella/Climoni Isabella De Vere Clementina Sani Giovanni Kaschmann Giuseppe Dondi Enrico Tamburlini Angelo
11 Barcellona Liceo Bianchi Montaldo Adele Cristino Ida Prandi Giulia Bulterini Carlo Ciapini Massimo Vidal Antonio ?
11 Havana Tacon Wiziak Emma Donati Gemma Guidotti Franceschina Marin Andrea Bolini Michele Pinto Giovanni Prņ Cesare
11 Mosca Imperiale Nilsson Christine/Anastasi Pozzoni Antonietta/D'Angeri Anna Luč Talia Bianchi Fiorio Maria/Scalchi Lolli Sofia Masini Angelo/Stagno Roberto Parboni Augusto Jamet Joseph Rota Giacomo
12 San Pietroburgo Imperiale Nilsson Christine Dalty Zina Scalchi Lolli Sofia Masini Angelo ? Uetam Francesco ?
*                  
1878                  
02 Varsavia Imperiale Friderici Teodosia ? ? ? ? ? ?
04 Napoli San Carlo De Giuli Borsi Giuseppina De Vere Clementina Melia Maria Stagno Roberto Medica Michele David Giuseppe Silvestri Alessandro
05 Londra Her Majesty Salla Carolina/Pappenheim Eugenia Valleria Alvina/Wilde Marimon Jane Fancelli Giuseppe Del Puente Giuseppe Dondi Enrico/Behrens Conrad Rota Giacomo
06 Buenos Ayres Colon Anastasi Pozzoni Antonietta Repetto Trisolini Elvira Bianchi Fiorio Maria Tamagno Francesco Parboni Augusto Castelmary Armando ?
06 Londra Covent Garden De Cepeda Carolina/Mantilla Maria Smerowski Carolina De Bellocca Anna Gayarre Julian Cotogni Antonio Bagagiolo Era Capponi Giovanni
07 Rio de Janeiro Pedro II° Mariani Masi Maddalena Repetto Trisolini Elvira Bianchi Fiorio Maria Tamagno Francesco Storti Enrico Castelmary Armando Lombardelli Luciano
09 Vienna Imperiale D'Angeri Anna ? ? ? ? ? ?
10 Barcellona Liceo Bulli Paoli Marietta/Fossa Amalia Marzi Nelly Armandi Augusta Stagno Roberto De Bernis Emilio Maini Ormondo ?
10 Madrid Nazionale Durand Maria Adini Ada ? Gayarre Julian Pandolfini Francesco Nannetti Romano Verger Napoleone
11 Bucarest Nazionale Lucchesi Maria De Vere Clementina Beloff Erminia Cappelletti Oreste Mazzoli Agostino Seidmann Ladislao Benferreri Davide
12 Mosca Imperiale Salla Carolina Fontana Regina Pasqua Giuseppina Masini Angelo Vaselli Giovanni Ordinas Giovanni Ughetto Pietro
*                  
1879                  
02 Agram Nazionale Giunti Barbera Erminia Milles Caterina ? De Negri Giovanni Battista Mirski Giuseppe Kratovil ?
03 Varsavia Imperiale Salla Carolina ? ? Sylva Antonio Padilla Mariano Ordinas Giovanni Ughetto Pietro
04 Barcellona Liceo Fossa Amalia Ricci Matilde Bianchi Fiorio Maria Sani Giovanni Pogliani Enrico Maini Ormondo Meroles Paolo
04 Londra Covent Garden De Cepeda Carolina Schooc Scalchi Lolli Sofia Gayarre Julian Cotogni Antonio Vidal Antonio Capponi Giovanni
05 San Francisco Grand Roze Maria Litta Maria Cary Annie Louise Adams Charles Pantaleoni Adriano Conly George Gottschalk Gaston
06 Bilbao Principal Pantaleoni Romilda Gargano Giuseppina ? Bulterini Carlo Masi Enrico Ponsard Augusto Magnani Luigi
06 Buenos Ayres Colon Durand Maria Repetto Trisolini Elvira Prandi Giulia Tamagno Francesco Brogi Augusto Dondi Enrico Sparapani Senatore
09 Perugia Morlacchi Fossa Amalia Romeldi Emma Barberis Augusta Ortisi Gaetano Battistini Mattia Giraudet Alfredo Viviani Lodovico
09 Rio de Janeiro Pedro II° Durand Maria Repetto Trisolini Elvira Prandi Giulia Tamagno Francesco Brogi Augusto Dondi Enrico Costa Tommaso/Sparapani Senatore
10 Londra Her Majesty Pappenheim Eugenia Lido/De Murska Ilma Trebelli Bianca Fancelli Giuseppe Carleton Pinto Augusto Rota Giacomo
10 Madrid Reale De Reszke Giuseppina/D'Angeri Anna Torresella Fanny Scalchi Lolli Sofia Gayarre Julian Verger Napoleone Maini Ormondo Kaschmann Giuseppe
12 Bucarest Nazionale Mantilla Maria Lary Raya Teodorini Elena Villa Tommaso/Hajos Augusto Pogliani Enrico Povoleri Paride Polonini Alessandro
12 Como Sociale Stolzman Maria Teglia Emma Partenopeo Luigia Casartelli Davide De Bernis Emilio Bedogni Clodoveo Meneghello Lorenzo
12 Roma Apollo Turolla Emma Boronat Elena Synnerberg Ortensia Stagno Roberto Battistini Mattia Nannetti Romano Roveri Gaetano
12 St.Louis De Bar's Singer Teresa ? ? Petrovich Riccardo Storti Enrico Castelmary Armando ?
*                  
1880                  
01 Barcellona Liceo Fossa Amalia De Vere Clementina Mestres Trinidad Sani Giovanni/Stagno Roberto Quintili Leoni Vincenzo Antonucci Giovanni Battista/Maini Ormondo De Probizzi Carlo
01 San Pietroburgo Imperiale Salla Carolina Gini Pizzorni Adele Tremelli Guglielmina/Corsi Luigia Masini Angelo Bouhy Eugenio Uetam Francesco Ughetto Pietro
01 Tolosa Du Capitol