ELVIRA ARTURO RICCARDO GIORGIO
1869            
10 La Valletta / Malta Reale Bassi Carlotta Karl Tom Buti Lodovico Miller Ladislao
*            
1870            
01 Novara Sociale Donadio Amalia Buzzi Gaetano Ciceri Luigi Del Fabbro Giovanni Battista
02 Ancona Delle Muse Praldi Marietta ? Faentini Galassi Antonio Panari Alessandro
02 Torino Regio Contarini Albina Fancelli Giuseppe Bertolasi Zenone Maffei Giovanni
03 Madrid Reale Peralta Angelica Tamberlick Enrico Squarcia Davide Antonucci Giovanni Battista
05 Barcellona Liceo De Baillou Enrichetta Minetti Antonio Quintili Leoni Vincenzo Vecchi Luigi
09 Biella Sociale Persiani Alice Giorgetti Giovanni Ciceri Luigi Scolari Giovanni
09 Dublino Royal Sinico Clarice Vizzani Giovanni Cotogni Antonio Antonucci Giovanni Battista
09 Liverpool Royal Sinico Clarice Vizzani Giovanni Cotogni Antonio Antonucci Giovanni Battista
10 Monza Sociale Marzi Nelly Stecchi Bottardi Luigi Zasevich Andrea Rossi Castagnola Achille
10 Mosca Bolshoi Volpini Elisa/De Murska Ilma Marin Andrea Rota Giacomo Bagagiolo Eraclito/Bossi Cesare
10 Taganrog Opera Italiana Fabris Santini Gioconda Caroselli Lodovico Bolton Carlo Cornago Giovanni Battista
11 Catania Comunale Domasi Elisa Karl Tom Del Puente Giuseppe Vecchi Giuseppe
11 San Pietroburgo Imperiale Volpini Elisa Calzolari Enrico Steller Federico Bagagiolo Eraclito
12 Calcutta Opera Italiana Rosavalle Clotilde Coy Leandro Tourniere Francesco Blossi Roberto
*            
1871            
03 Valencia Principal De Baillou Enrichetta Cantoni Vittorio Varvaro Pietro Padovani Antonio
04 Londra Covent Garden Patti Adelina Mongini Pietro Cotogni Antonio Capponi Giovanni
04 Siviglia San Ferdinando Volpini Elisa Marin Andrea Rota Giacomo Maini Ormondo
05 Karkov Municipale Fabris Santini Gioconda Chiesi Moj Giovanni Ciceri Luigi Mailini Raimondo
07 Cadice Principal Tiberini Ortolani Angela Corsi Achille Petit Giulio Cesar˛ Salvatore
09 Amburgo Kursaal Patti Adelina Fancelli Giuseppe Steller Federico Bagagiolo Eraclito
11 Firenze Pagliano Pagliani Edwige Bertolini Remigio Tagliapietra Giovanni Povoleri Paride
11 Madrid Nazionale Tiberini Ortolani Angela Tiberini Mario Squarcia Davide Capponi Giovanni
11 Odessa Imperiale Repetto Suardi Maria Benfratelli Michelangelo Noto Tommaso Rossi Galli Luigi
11 Oporto S.Joao Papini Ottavia Dal Passo Leandro/Bertolini Remigio Brignole Luigi Mailini Raimondo
*            
1872            
01 Lecce Paisiello Isidor Rosa Minetti Antonio Ciceri Luigi/Sansone Giulio Perrone
04 Foggia Politeama Miles Caterina Panzetta Pasquale De Giorgio Raffaele Schiavone Michele
04 Genova Doria Trafford Anna Parmisini Giovanni Buti Lodovico Cesari Luigi
04 Salerno Comunale Rovilli Nora De Angelis Francesco Morghen Guglielmo Contedini Nicola
09 Amburgo Kursaal Patti Adelina Marin Andrea Verger Napoleone Capponi Giovanni
09 Castelfranco Veneto Accademia Rivoli Maria Lendinara Giuseppe Navari Alberto Migliara Francesco
10 La Valletta / Malta Reale Isidor Rosa Bentami Giorgio Proni Filippo Padovani Antonio
11 Il Cairo Khediviale Parepa Rosa Eufrosina Corsi Achille Cottone Vincenzo Medini Paolo
11 Napoli Gringoire Repetto Suardi Maria Fabbri Pietro Lenghi Clodomiro ?
11 Palermo Bellini Rosavalle Clotilde Anastasi Salvatore Rossi De Ruggero Luigi Pr˛ Cesare
12 Como Sociale Martelli Cecilia Gallo Luigi Medini Achille Marconi Raffaele
*            
1873            
01 Bari Piccinni Fiando Giuseppina Setragni Pietro/Stecchi Bottardi Luigi Sansone Giulio Dal Negro Domenico
01 Vigevano Galimberti Albertini Maria/Leonardi Anna Gazzulli Alfredo Tagliapietra Tommaso ?
03 Barcellona Liceo Brambilla Ponchielli Teresa Vincentelli Carlo Toledo Gaetano Rodas Augustin
03 Melbourne Princes of Wales Tamburini Coy Giulia Coy Leandro Coliva Filippo Dondi Enrico
03 Vienna Un Der Wien Patti Adelina Marin Andrea Graziani Francesco Vidal Antonio
06 Londra Covent Garden Repetto Trisolini Elvira Oliva Pavani Antonio Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
07 Santiago del Cile Municipal Varesi Elena Corsi Iginio Carnili Erasmo Dal Negro Domenico
11 Savigliano Milanollo Meyer Federica Gazzulli Alfredo Piergentili Ferdinando Migliara Francesco
*            
1874            
01 Fermo Dell'Aquila Arnoldi Virginia ? ? ?
01 Lisbona San Carlos Tiberini Ortolani Angela Masini Angelo Bertolasi Zenone Barberat Eugenio
04 Santiago del Cile Municipal Varesi Elena Corsi Iginio Carnili Erasmo Dal Negro Domenico
04 Siviglia San Ferdinando Volpini Elisa Corsi Iginio/Andreoli Stagno Vincenzo Pandolfini Francesco Marcassa Ettore
05 Londra Covent Garden Albani Emma Oliva Pavani Antonio Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito
06 Valencia Principal Tiberini Ortolani Angela Tiberini Mario Varvaro Nicola Uetam Francesco
08 CittÓ del Messico Nazionale Arnoldi Virginia Setragni Pietro Medini Achille Lombardelli Luciano
10 San Pietroburgo Imperiale Volpini Elisa Marin Andrea Cotogni Antonio Marcassa Ettore
12 Nice Italiens Moreno Ernestina/Van Der Beck Virginia Gnone Napoleone Piergentili Ferdinando/Carpi Vittorio Morroto Carlo
*            
1875                
01 Sassari Politeama Amaldi Clementina Petrovich Giovanni Forastiero Ettore Baldelli Leopoldo    
04 Bologna Brunetti Barilli Elvira Ronconi Ercole Noto Tommaso Morotto Carlo    
04 Torino Vittorio Emanuele Peralta Angelica Prudenza Antonio Navari Alberto Saccardi Celeste    
05 Granada Isabela Catolica De Baillou Enrichetta Bulterini Carlo Varvaro Nicola Capriles Giuseppe    
06 Roma Politeama Romano Branzani Pozzi Virginia Delilliers Vittore Pogliani Enrico Beneventano Federico    
06 Santiago del Cile Municipal Repetto Trisolini Elvira Toressi Giuseppe Guadagnini Luigi Manfredi Eugenio    
08 Venezia La Fenice Albani Emma Marin Andrea Bertolasi Zenone Bagagiolo Eraclito    
09 Mosca Imperiale De Maesen Camilla Marin Andrea Colonnese Luigi Jamet Joseph    
10 San Pietroburgo Imperiale Volpini Elisa Marin Andrea Strozzi Adriano Bagagiolo Eraclito    
12 Lisbona San Carlos Augusti Vitali Giuseppina Corsi Achille Parboni Augusto Vidal Antonio    
12 Rieti Vespasiano ? Minghetti Gennaro ? ?    
12 Syra Apollo Pegollo Argenide Giordano Enrico Buti Lodovico Contedini Achille    
*                
1876                
02 Milano La Scala Harris Zagurry Laura/De Maesen Camilla Gayarre Julian Sparapani Senatore Maini Ormondo    
03 Il Cairo Khediviale Smerowski Carolina Masini Angelo Pandolfini Francesco Medini Paolo    
04 Londra Covent Garden Albani Emma Marin Andrea Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito    
06 Atene Falero Dornay Bianca Bardi Giuliano Navari Alberto Mancini Roberto    
07 Buenos Ayres Colon Rubini Scalisi Fanny Gayarre Julian Vanden Enrico Atry Giorgio    
10 Trieste Comunale Volpini Elisa Campanini Italo Moriami Gustavo Castelmary Armando    
11 Casale Monferrato Sociale Montanari Rita Giordano Enrico Majocchi Davide Mailini Raimondo    
12 Firenze Goldoni Renzi Anna Perugini Giovanni Belardi Domenico Pozzi Natale    
12 Treviso Sociale Lanzi Claudina/Montanari Rita Bacci Valdemiro Cresci Oreste Pozzi Natale    
*                
1877                
01 Cadice Principal Trafford Anna Sabatini Vincenzo Cabella Placido Banchi Cesare    
01 Taganrog Opera Italiana Tamburini Coy Giulia Coy Leandro Rossi De Ruggero Luigi Melzi Cesare    
02 Torino Regio Harris Zagurry Laura Campanini Italo Kaschmann Giuseppe Castelmary Armando    
03 Berlino Kroll Gerster Etelka Marin Andrea Mendorioz JosŔ Bagagiolo Eraclito    
03 Firenze Della Pergola Renzi Anna Maurelli Luigi Mazzoli Agostino Viviani Lodovico    
03 Napoli Mercadante O'Campo Eloisa Bardi Giuliano Mastriani Raffaele/Capocci Giovanni Nerini Giancarlo    
03 Parigi Italiens Albani Emma Marin Andrea Pandolfini Francesco Nannetti Romano    
03 Vienna Imperiale Patti Adelina Masini Angelo Strozzi Adriano Fiorini Augusto    
04 Londra Covent Garden Albani Emma Gayarre Julian Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito    
05 Atene Falero Bosio Enrichetta Bardi Giuliano De Pasqualis Vincenzo Bagagiolo Antonio    
06 CittÓ del Messico Nacional Peralta Angelica Frapolli Giuseppe Pogliani Enrico Barberat Eugenio/Sbordoni Icilio    
06 Trento Sociale LuŔ Talia Gnone Napoleone Brogi Augusto Povoleri Paride    
08 Milano Dal Verme Arnoldi Virginia Maurelli Luigi Masi Enrico Ulloa Carlo    
08 Udine Sociale Moisset Gabriella Corsi Iginio/Ronconi Ercole Moriami Gustavo Novara Franco    
09 Tiflis Imperiale Gargano Giuseppina Delilliers Vittore Giotti Gaetano Mancini Roberto    
10 Montagnana Sociale Renzi Anna Gazul Alfredo Palou Giuseppe Medini Luigi    
10 Mosca Imperiale LuŔ Talia/Gerster Etelka Campanini Italo Rota Giacomo Jamet Joseph    
10 Puebla Colon Peralta Angelica Frapolli Giuseppe Pogliani Enrico Sbordoni Icilio    
10 San Pietroburgo Imperiale Gerster Etelka Campanini Italo Cotogni Antonio Capponi Giovanni    
11 Guastalla Sociale Renzi Anna Gazul Alfredo Palou Giuseppe Medini Luigi    
11 Havana Tacon Volpini Elisa Marin Andrea Storti Enrico Pinto Giovanni    
12 Madrid Nazionale Moisset Gabriella Gayarre Julian Padilla Mariano Nannetti Romano    
12 Pistoia Manzoni Stefanini Donzelli Elisa Boganini Federico Marescalchi Arturo Panari Francesco    
*                
1878                
01 Padova Concordi Paolini Nininger Maria Maurelli Luigi Mirski Giuseppe Novara Franco    
02 Napoli Bellini Lablanche Bianca D'Avanzo Ippolito Quintili Leoni Vincenzo Monti Gaetano    
03 Fiume Civico Renzi Anna Gazul Alfredo Valle Giovanni Tamburlini Angelo    
03 Gorizia Sociale Renzi Anna Gazul Alfredo Valle Giovanni Tamburlini Angelo    
05 Londra Covent Garden Albani Emma Gayarre Julian Graziani Francesco Ordinas Giovanni    
05 Londra Her Majesty Gerster Etelka Marin Andrea Rota Giacomo Foli Giovanni/Dondi Enrico    
09 Carpi Comunale Lodi Mariannina Maurelli Luigi Caldani Athos Sante Viviani Lodovico    
10 Bucarest Nazionale De Vere Clementina Stelli Felice Mazzoli Agostino Seidemann Ladislao    
10 Lisbona San Carlos Brambilla Ponchielli Teresa Piazza Giacomo Pogliani Enrico Uetam Francesco    
10 San Pietroburgo Imperiale Volpini Elisa Marin Andrea Padilla Mariano Ordinas Giovanni    
11 Codogno Sociale De Senespleda Giuseppina Brunetti Anacleto Put˛ Antonio Bettarini Alamiro    
11 Milano Dal Verme Lodi Mariannina Maurelli Luigi Brogi Augusto Ulloa Carlo    
11 Mosca Imperiale Volpini Elisa Marin Andrea Vaselli Giovanni Ordinas Giovanni    
11 New York Academy of Music Gerster Etelka Campanini Italo Faentini Galassi Antonio Foli Giovanni    
11 Novi Ligure Carlo Alberto Cavedani Cecilia Lorenzini Virgilio/Setragni Pietro ? Villelmi Ervino    
11 Palma di Majorca Principal Paolini Nininger Maria Delilliers Vittore Trapani Bono Francesco Petit Vittore    
12 Messina Vittorio Emanuele O'Campo Eloisa Piccioli Gerolamo Medini Achille Alsina Angelo    
12 Pisa Rossi Tarrag˛ Carmen Testa Stefano Cayre Rosario ?    
*                
1879                
01 Fiume Civico Torresella Fanny Ramini Roberto/Brunetti Anacleto Majocchi Davide Jorda Enrico    
01 Madrid Reale Augusti Vitali Giuseppina Gayarre Julian Pandolfini Francesco Nannetti Romano    
01 Vicenza Eretenio De Senespleda Giuseppina Benfratelli Michelangelo Put˛ Antonio De Serini Ermenegildo    
02 Philadelphia Academy of Music Gerster Etelka Campanini Italo Faentini Galassi Antonio Foli Giovanni    
03 Varsavia Imperiale Volpini Elisa Marin Andrea Padilla Mariano Ordinas Giovanni    
03 Venezia Rossini Dorati Ida Raverta Carlo Isamat Emilio ?    
04 Siviglia San Ferdinando Volpini Elisa Marin Andrea Pandolfini Francesco Ordinas Giovanni    
05 Londra Her Majesty Gerster Etelka Campanini Italo Faentini Galassi Antonio Foli Giovanni    
05 Rovigo Lavezzo Benic Emilia Lombardi Pietro Astori Mansueto Re Enrico    
11 Nice Municipal De Senespleda Giuseppina/Di Monale Carolina Da Caprile Enrico/Deliliers Vittore Greco Vincenzo Mancini Roberto    
12 Sanremo Principe Amedeo Bellini Laura Bruschi Ventura Bolcioni Rodolfo Tanti Ovidio    
*                
1880                
01 Roma Apollo Dalty Zina Stagno Roberto Roudil Juan/Battistini Mattia Nannetti Romano/Roveri Gaetano    
01 San Pietroburgo Imperiale Augusti Vitali Giuseppina Marin Andrea Cotogni Antonio Uetam Francesco    
01 Savona Chiabrera Rizzato Anna Lombardi Pietro Masini Silvio Corelli Filippo    
02 Cuneo Civico Gigli Margherita Avagnini Giuseppe Danisi Michele Peroni Ulisse    
03 Madrid Reale Lodi Mariannina Gayarre Julian Kaschmann Giuseppe Petit Vittore    
04 Buenos Ayres Colon Volpini Elisa Marin Andrea Caldani Athos Sante Povoleri Paride    
04 Siviglia San Ferdinando Augusti Vitali Giuseppina Gayarre Julian Roudil Juan Ponsard Augusto    
05 Londra Covent Garden Albani Emma Gayarre Julian Graziani Francesco De Reszke Edouard    
06 Rio de Janeiro Pedro II░ Volpini Elisa Marin Andrea Storti Enrico Povoleri Paride    
07 Londra Her Majesty Gerster Etelka Campanini Italo Faentini Galassi Antonio Nannetti Romano    
12 Madrid Reale Lodi Mariannina Gayarre Julian Kaschmann Giuseppe Vidal Antonio    
12 San Pietroburgo Imperiale Repetto Trisolini Elvira Marin Andrea/Masini Angelo Cotogni Antonio Medini Paolo    
*            
1881            
01 Firenze Della Pergola Waraotz Elly Pizzorni Carlo Paul Edmond Sacchetti Tito
01 Genova Politeama Genovese De Senespleda Giuseppina Piazza Giacomo Sturani Francesco Meroles Paolo
01 Lisbona San Carlos Augusti Vitali Giuseppina Corsi Achille Pandolfini Francesco Nannetti Romano
01 Oporto S.Joao Gargano Giuseppina Signoretti Leopoldo Varvaro Pietro Jorda Enrico
01 Philadelphia Academy of Music Gerster Etelka Ravelli Luigi Faentini Galassi Antonio Monti Gaetano
02 Bucarest Reale Buglione di Monale Carolina Piccioli Gerolamo Lalloni Lorenzo Silvestri Alessandro
02 Helsingfors / Helsinki Reale Bottarelli Caterina Brunetti Anacleto Danisi Michele Fiorini Augusto
02 Nice Castello di Valrose Langer Vincentelli Carlo Carpi Vittorio Buzzi Attilio
02 Trieste Comunale Dalty Zina/Caligaris Rosa Cantoni Vittorio Souvestre Augusto Povoleri Paride
03 Pisa Nuovo Buireo Dolores Baroncelli Antonio Caltagirone Stefano Vecchioni Francesco
05 Barcellona Principal Harris Zagury Laura Corsi Achille Sweet Giorgio Jorda Enrico
05 Londra Covent Garden Albani Emma Marin Andrea/Gayarre Julian Cotogni Antonio De Reszke Edouard
05 Siviglia San Ferdinando Lodi Mariannina Gayarre Julian Carpi Vittorio Gasperini Enrico
06 Milano Dal Verme Buireo Dolores Valero Fernando Ciampi Cellai Enzo Serbolini Enrico
09 San Pietroburgo Imperiale Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Cotogni Antonio Povoleri Paride
10 Londra Lyceum Isidor Rosa ? ? ?
10 Roma Costanzi Gargano Giuseppina Stagno Roberto Sparapani Senatore Mirabella Giovanni
11 Barcellona Liceo Lodi Mariannina Gayarre Julian Verger Napoleone Nannetti Romano
12 Lodi Gaffurio Liszt Mary Pasquali Pietro Angelini Marco Jeromin Julian
12 Verona Ristori Zucchini Ernesta/Boronat Elena Cantoni Vittorio Scurani Antonio Dad˛ Augusto
*            
1882            
01 La Valletta / Malta Reale Sargent Jeanne Passetti Alessandro Forapan Ulderico Bettarini Alamiro
01 Napoli San Carlo Raya Lary Sani Giovanni/Stagno Roberto Athos Sante Serbolini Enrico
02 Fossano Civico D'Alceo Clementina Candio Ugo ? ?
03 Ferrara Tosi Borghi D'Alceo Clementina Candio Ugo Fagotti Enrico Tanti Ovidio
03 Livorno Politeama Nevada Emma Cantoni Vittorio Angelini Fornari Rodolfo Viviani Lodovico
04 Asti Alfieri Bonner Ada Candio Ugo Greco Vincenzo Jeromin Julian
04 Bilbao Arriaga Lodi Mariannina Gayarre Julian Kaschmann Giuseppe Uetam Francesco
04 Firenze Niccolini Nevada Emma Cantoni Vittorio Angelini Fornari Rodolfo Viviani Lodovico
05 Buenos Ayres Colon Gargano Giuseppina Marconi Francesco Sparapani Senatore Visconti Luigi
05 Reggio Emilia Municipale Martinez Antonietta D'Aysin Giuseppe Beltrami Ottorino Contini Lodovico
06 Londra Covent Garden Albani Emma Marin Andrea Cotogni Antonio De Reszke Edouard
09 Assisi Metastasio Boronat Elena Gnone Napoleone Pogliani Enrico Buzzi Attilio
09 Rio de Janeiro San Pedro d'Alcantara Gargano Giuseppina Tamagno Francesco Storti Enrico Castelmary Armando
10 Asola Sociale ? ? Tambini Vincenzo ?
10 Brooklyn Academy of Music Patti Adelina Ravelli Luigi Faentini Galassi Antonio Monti Gaetano
10 Cagliari Civico Buireo Dolores Figner Nicolai Acconci Adriano Megia Vincenzo
11 Lisbona San Carlos Lodi Mariannina Gayarre Julian Sivori Ernesto Navarini Francesco
11 Mahon Principal Pinner Carlotta Cesari Ferdinando Alberti Achille Crotti Giuseppe
11 Varsavia Imperiale Varesi Elena Marin Andrea Verger Napoleone Seidemann Ladislao
12 Corf¨ San Giacomo Peralta Angelica Pasquali Pietro Pelz Emilio Dad˛ Augusto
12 San Pietroburgo Imperiale Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Vaselli Giovanni Uetam Francesco
*            
1883            
01 Catania Comunale Prevost Francesca Cantoni Vittorio Bolcioni Rodolfo Jorda Enrico
01 Chicago Havery's Albani Emma Ravelli Luigi Faentini Galassi Antonio Monti Gaetano
01 Malaga Cervantes Bellincioni Gemma Gnone Napoleone Verdini Albino Ordinas Giovanni
02 Lecce S.Giusto Isidor Rosa Ferrari Giacomo Rossi Romiati Silvio Furlan Antonio
02 Ragusa / Dalmazia Bonda Argentini Angelina ? Orme Darvall Raffaele ?
03 Granada Isabela Catolica Bellincioni Gemma/Donadio Bianca Gnone Napoleone Verdini Albino Ordinas Giovanni
04 Siviglia San Ferdinando Gargano Giuseppina Stagno Roberto Battistini Mattia Uetam Francesco
05 Londra Covent Garden Sembrich Marcella Marconi Francesco Battistini Mattia De Reszke Edouard
05 Roma Argentina D'Alceo Clementina Candio Ugo Barbieri Emilio Purarelli Pio
07 Barcellona Buen Retiro Liszt Mary Brunetti Anacleto Arag˛ Joaquim Viviani Lodovico
08 Atene Olimpo Bottarelli Caterina Elias Candido De Giorgio Raffaele Giommi Numa
09 La Corugna Rosalia Russell Ella Gnone Napoleone Verdini Albino Belletti Giuseppe
09 Lucca Del Giglio Prevost Francesca Vicini Eugenio/Cantoni Vittorio Bolcioni Rodolfo Zavaschi Francesco
09 Madrid Circo Rivas De La Incerra Enriqueta Lombardi Pietro Laban Eugenio Meroles Paolo
09 Madrid Prince Alfonso Russell Ella Gnone Napoleone Laban Eugenio ?
10 New York Metropolitan Sembrich Marcella Stagno Roberto Kaschmann Giuseppe Mirabella Giovanni
10 San Pietroburgo Imperiale Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Cotogni Antonio/Athos Sante Pinto Augusto/Uetam Francesco
11 Brooklyn Academy of Music Gerster Etelka Vicini Eugenio Faentini Galassi Antonio Cherubini Enrico
11 Carrara Degli Animosi Prevost Francesca Passetti Alessandro D'Andrade Francisco Riva Giuseppe
11 Malaga Cervantes De La Incerra Enriqueta Gayarre Julian Laban Eugenio Meroles Paolo
11 Torino Vittorio Emanuele Liszt Mary Vincentelli Carlo Bolcioni Rodolfo Migliara Francesco
12 Bucarest Nazionale Lodi Mariannina Figner Nicolai Sparapani Senatore Roveri Gaetano
12 Cesena Comunale Musiani Rizzoni Giuseppina Cantoni Vittorio D'Andrade Francisco Bottero Osvaldo
*            
1884            
01 Parigi Italiano Dalty Zina Ravelli Luigi/Gayarre Julian Brogi Augusto De Reszke Edouard/Salmasi Vittorio
02 Palermo Bellini ? ? Laban Eugenio Visconti Luigi
03 Valencia Principal Prevost Francesca Elias Candido D'Andrade Francisco Vidal Antonio
04 Genova Carlo Felice Tati Gianelli Elvira Cantoni Vittorio Sparapani Senatore Monti Gaetano
04 Santander Principal Bellincioni Gemma Pini Corsi Gaetano Dolcibene Romolo Donati Luigi
04 Smirne Politeama Alhambra Bevilacqua Concettina Brunetti Anacleto De Giorgio Raffaele Jorio Coriolano
04 Torino Regio Repetto Trisolini Elvira Gayarre Julian Battistini Mattia Silvestri Alessandro
05 Costantinopoli Italiano Bevilacqua Concettina Brunetti Anacleto De Giorgio Raffaele Jorio Coriolano
06 Cadice Principal Volpini Elisa Marin Andrea Verger Napoleone ?
07 Barcellona Buen Retiro Russell Ella Maurelli Luigi ? ?
07 Pamplona Principal Bellincioni Gemma Pini Corsi Gaetano Arag˛ Joaquim Donati Luigi
09 Santiago del Cile Municipal Varesi Elena Pizzorni Carlo Lalloni Lorenzo Marcassa Ettore
10 Firenze Pagliano Gargano Giuseppina Stagno Roberto Carobbi Silla/Claus Giuseppe Navarini Francesco
12 Barcellona Buen Retiro Pradesi Annunziata Lleria Baldomero Pelz Emilio Riera Michele
12 San Pietroburgo Imperiale Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Cotogni Antonio/Aleni Eugenio Uetam Francesco
12 Taganrog Opera Italiana Bevilacqua Concettina Brunetti Anacleto Cerne Edoardo Lanzoni Agostino
*            
1885            
01 Barcellona Liceo Albani Emma Gayarre Julian Padilla Mariano Meroles Paolo
01 Philadelphia Academy of Music Nevada Emma Cardinali Franco De Anna Innocente Cherubini Enrico
01 Roma Apollo Torresella Fanny Marconi Francesco Kaschmann Giuseppe Nannetti Romano
03 Catania Comunale Adams Teresa Pasquali Pietro Polli Massimiliano Contini Lodovico
03 Milano La Scala Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Bertolasi Zenone Navarini Francesco
05 Palermo Politeama Gargano Giuseppina Stagno Roberto Athos Sante Navarini Francesco
07 Burgos Principal De Baillou Enrichetta Carrion JosŔ Varvaro Pietro Medini Luigi
07 Rio de Janeiro Pedro II░ Repetto Trisolini Elvira Marconi Francesco Brogi Augusto Tamburlini Angelo
07 Salamanca Del Liceo De Baillou Enrichetta Mozzi Eugenio Varvaro Pietro Medini Luigi
08 Barcellona Buen Retiro Boy Gilbert Matilde ? Blanchart Ramon ?
09 CittÓ del Messico Nazionale De Vere Clementina Lorini Emidio/Annovazzi Antonio Quintili Leoni Vincenzo/Pogliani Enrico Mancini Roberto
09 Conegliano Sociale De Rossi Trauner Carolina Moretti Giuseppe Acconci Adriano Martellini Alessandro
09 Tolentino Nicola Vaccaj Merlini Giulia Ravagli Arnaldo Vincentelli Michelangelo Collini Cesare
09 Trieste Politeama Rossetti Torresella Fanny Emiliani Oreste Pelz Emilio Fabro Ferdinando
10 Treviglio Sociale Del Vecchio Annetta Lucatelli Achille Bell Luigi/Valentini Lorenzo Lusso Giuseppe
11 Odessa Municipale Adams Teresa Lazzarini Pasquale Zardo Napoleone Salmasi Vittorio
12 Madrid Reale Gargano Giuseppina Stagno Roberto Pandolfini Francesco Uetam Francesco
*            
1886            
01 Ivrea Civico Dossi Teresita Masini Gablenz Alessandro Coletti Eugenio
01 Sanremo Principe Amedeo Mansour Emma Maurelli Luigi Maestrani Teseo Orme Darvall Raffaele
03 La Valletta / Malta Reale Cipriani Clemenza ? ? ?
03 Torino Vittorio Emanuele Mansour Emma Lombardi Pietro Rubirato Enrico Orme Darvall Raffaele
04 Brescia Guillaume Volini Maria Deruggini Costantino Gablenz Alessandro Bettarini Alamiro
04 Napoli San Carlo Lodi Mariannina Stagno Roberto Athos Sante Navarini Francesco
05 Barcellona Liceo Lodi Mariannina Marconi Francesco Ciampi Cellai Enzo Vidal Antonio
05 Parma Politeama Reinach Prevost Francesca Pasquali Pietro Acconci Adriano Mariani Alfonso
05 Sarzana Degli Impavidi Raggi Diana Facci Pio Claus Giuseppe Raitano Giorgio
09 Cento Comunale Torresella Fanny Cuttica Ercole Rubirato Enrico Dad˛ Augusto
12 Malaga Cervantes Bressoler Giulia Pasquali Pietro Blanchart Ramon Meroles Paolo
12 Syra Apollo Dossi Teresita Elias Candido Alberti Achille Cromberg Leopoldo
*            
1887            
01 Cardens Otero Svicher Isabella Lombardi Pietro ? ?
01 Modena Goldoni Pettigiani Anna Maria Signorini Francesco Gnaccarini Agostino Mariani Alfonso
02 Havana Tacon Svicher Isabella Masin Gianni ? ?
03 Bassano del Grappa Sociale Bianchi Montaldo Adele Murari Antonio Bentivoglio Franco Rossini Carlo
03 Catania Bellini Dalty Zina Stagno Roberto Kaschmann Giuseppe Nannetti Romano
03 Madrid Reale Gargano Giuseppina Gayarre Julian Laban Eugenio Uetam Francesco
03 Montecarlo Casin˛ Repetto Trisolini Elvira Vergnet Edmond De Vries Maurice Povoleri Paride
04 Barcellona Liceo De Vere Clementina Gayarre Julian Laban Eugenio Visconti Luigi
04 Napoli San Carlo Torresella Fanny Marconi Francesco/Anton Andrea Brogi Augusto Nannetti Romano/Wulman Paolo
05 Roma Nazionale Pettigiani Anna Maria Marconi Francesco Cotogni Antonio Nannetti Romano
06 L'Aquila Comunale Svicher Isabella Benfratelli Michelangelo Melossi Nunzio Borucchia Ettore
06 Pavia Guidi Palma Sara Bersani Angelo Moro Achille Rossini Carlo
06 Smirne Des Quais Bottarelli Caterina Elias Candido Ferraguti Vittorio Sacchetti Tito
07 Buenos Ayres Politeama Argentino Repetto Trisolini Elvira Stagno Roberto/Ravelli Luigi Sparapani Senatore Marcassa Ettore
07 La Plata Politeama Olimpo Repetto Trisolini Elvira Stagno Roberto Sparapani Senatore Marcassa Ettore
07 Londra Covent Garden Albani Emma Gayarre Julian D'Andrade Francisco Povoleri Paride
08 Milano Dal Verme Svicher Isabella Masin Gianni Moro Achille Mariani Alfonso
09 Lanciano Fenaroli Martinez Antonietta Venturi Giovanni Sella Oreste Marini Pio
10 Madrid Reale Gargano Giuseppina Marconi Francesco Blanchart Ramon Uetam Francesco
11 Barcellona Liceo Corsi Emilia Marconi Francesco Laban Eugenio Visconti Luigi
11 Verona Ristori Smeroschi Carolina Signorini Francesco Broggi Muttini Enrico De Serini Ermenegildo
12 Napoli Bellini Svicher Isabella Metellio Emilio Franceschi Ugo Fucili Ezio
*            
1888            
01 Catania Politeama Castagnola De Rossi Trauner Carolina Venturi Giovanni/Gambardella Antonio Athos Sante Mancini Roberto
01 Mahon Principal Boni Granville Matilde Avagnini Giuseppe Rubi Gabriel Leoni Abulker
03 Lisbona San Carlos Pacini Regina Gennari Oreste Terzi Scipione Tito/Carbonell Emanuel Meroles Paolo
05 Barcellona Liceo Corsi Emilia Gayarre Julian Laban Eugenio Vidal Antonio
05 Bologna Comunale Corsi Emilia Gayarre Julian Vaselli Giovanni Silvestri Alessandro
06 Buenos Ayres Politeama Argentino Patti Adelina Stagno Roberto Delfino Menotti Monchero Amilcare
07 Montevideo Solis Patti Adelina Stagno Roberto Delfino Menotti Monchero Amilcare
08 Teramo Comunale Mattheu Sofia Masin Gianni Quintili Leoni Vincenzo Fabro Ferdinando
09 Cadice Eslava Fons Luisa Villamar Negro Zaccaria Verdini Albino Meroles Paolo
10 Napoli San Carlo Torresella Fanny Marconi Francesco Cotogni Antonio Mirabella Giovanni
10 Saragozza Principal Fons Luisa Villamar Negro Zaccaria Verdini Albino Meroles Paolo
11 Lisbona San Carlos Pacini Regina Dugenne Achille Wilmant Tieste Meroles Paolo
12 Corf¨ San Giacomo Colombati Virginia Lorini Emidio Bonfante Luigi Niccolini Alessandro
12 Messina