LEONORA FERNANDO ALFONSO BALDASSARRE
1869            
10 Costantinopoli Naum Csillag Rosa Rosnati Ferrante/Minetti Antonio Sterbini Tito/Souvestre Augusto Marč Giovanni
10 La Valletta/Malta Reale Scarati Caterina ? ? Miller Ladislao
12 Urbino Sanzio Cabucci Giulietta Cingolani Augusto Borella Antonio ?
*            
1870            
01 Calcutta Opera Italiana Zenoni Margherita Celada Augusto Giannini Filippo Daneri Ernesto
01 Crema Sociale Marazzani Carlotta Vistarini Luigi Milesi Stefano ?
01 Foligno Apollo Rizzi Marzi Amalia Verati Gaetano Ciapini Massimo Capriles Giuseppe
01 Oporto Palacio Cristal Mailknecht Marianna Jaulain Alessandro Orsi Severino Gonnet Paolo Emilio
01 Pistoia Manzoni Heller Annetta Marubini Adolfo Brogi Augusto Toci Jacopo
02 Civitavecchia Traiano Flavis Cencetti Clementina Cencetti Leonida Papini Edoardo Mancini Silveri Angelo
02 Madrid Nazionale Ferni Germano Carolina Morini Giuseppe Giraldoni Leone Antonucci Giovanni Battista
04 Genova Politeama Genovese Ferni Vincenzina Rampini Boncori Augusto Ciapini Massimo Padovani Antonio
04 La Spezia Politeama Duca di Genova Barlani Dini Eufemia De Azula Tomaso Burgio Antonio Rigo Fulvio
05 Batavia Batavie Zenoni Margherita Setragni Pietro Magnani Luigi Gasperini Enrico
05 Cracovia Theodorini Cusč Serazzi Enrico Moragas Alfredo Alsina Angelo
05 Firenze Pagliano Galletti Gianoli Isabella Barbaccini Enrico/Augusti Paolo/Verati Gaetano Storti Enrico Fiorini Augusto
05 Siviglia San Ferdinand Ferni Germano Carolina Corsi Achille Boccolini Cesare Milesi Pietro
05 Torino Alfieri Pantaleoni Romilda Lendinara Giuseppe/Petrovich Riccardo Bastianelli Paolo Cesari Luigi
06 Oporto Palacio Cristal Noel Guidi Clementina De Azula Tomaso De Veiga Giovanni Gonnet Paolo Emilio
06 Trento Sociale Galletti Gianoli Isabella Patierno Filippo Valle Giovanni Marchetti Giovanni
07 Gijon Diudurra D'Altona Margherita Boetti Alessandro Prattico Vincenzo Bargalia Ettore
07 Santiago del Cile Municipal Mazzucco Antonietta Signoretti Leopoldo Mazzoni Osti Lodovico Gennari De Lion Odoardo
11 Guastalla Sociale Landsman Jenny Dalpasso Leandro Moragas Alfredo Silvestri Alessandro
11 Il Cairo Khediviale Galletti Gianoli Isabella Naudin Emilio Boccolini Cesare Medini Paolo
11 Madrid Nazionale Ferni Germano Carolina Perotti Giulio Giraldoni Leone ?
11 Trapani Garibaldi Bellotti Erminia Franco Antonio Maestrani Teseo Sammarco Gennaro
12 Mosca Bolshoi Trebelli Bianca Bettini Alessandro ? ?
12 Odessa Imperiale Wanda Miller Luisa Palermi Ernesto Orsi Severino Rossi Castagnola Achille
*            
1871            
01 Arezzo Petrarca Pavoni Maria Bassini Giovanni Parolini Attilio ?
01 Genova Carlo Felice Dory Carolina Carpi Carlo Pantaleoni Adriano Miller Ladislao
01 Padova Concordi Landsman Jenny Belardi Vincenzo Lalloni Lorenzo Cesari Luigi
02 Cremona Concordia Majo Marietta Ronzi Pollione Maric Povoleri Paride
02 Lecce S.Giusto Bianchi Angela Dalpasso Leandro ? ?
02 Saluzzo Sociale Cattini Leonora Berti Ernesto De Magnani Augusto ?
04 Fiume Comunale Noel Guidi Clementina Tagliazucchi Pietro Corti Ettore Cesari Luigi/Milesi Pietro
04 L'Aquila Comunale Morotto Tamanti Santina Gozzolini Giuseppe Belardi Domenico Boschi Giovanni
04 Oporto S.Joao Blume Bianca Bignardi Pietro Parboni Augusto Rossi Galli Luigi
04 Prato Metastasio Barlani Dini Eufemia Bassini Giovanni Brogi Augusto ?
05 Acireale Bellini Bianchi Angela Dalpasso Leandro ? ?
05 Barcellona Liceo Demi Elvira Bulterini Carlo Merly Luigi Rodas Augustin
05 Budapest Nemzeti Szinhaz Biancolini Marietta Corsi Achille Pandolfini Francesco Costa Tommaso
05 Londra Covent Garden Lucca Pauline Mario Cotogni Antonio Bagagiolo Eraclito
05 Torino Balbo Scarati Caterina Franchini Antonio Lalloni Lorenzo Wagner Giuseppe
06 Cadice Principal Grossi Eleonora Niccolini Ernesto Quintili Leoni Vincenzo Petit Vittore
06 Karkov Municipale Falchero Corsi Virginia Abrugnedo Lorenzo Dominici Giuseppe Mailini Raimondo
07 Sanseverino Feronia Pantaleoni Romilda Zaccometti Giovanni Silenzi Piero Nannetti Romano
08 Vicenza Eretenio Galletti Gianoli Isabella Ciampini Maurel Victor ?
09 Viterbo Unione Bay Jenny Gulli Luigi Navari Alberto Marconi Raffaele
10 Chiavari Civico Gerli Imelda Savio Mansueto Caravatti Pietro Boschi Giovanni
10 Firenze Pagliano Galletti Gianoli Isabella Naudin Emilio Tagliapietra Giovanni Povoleri Paride
10 Madrid Nazionale Urban Alice Piccioli Gerolamo Quintili Leoni Vincenzo Petit Vittore
10 Novi Ligure Carlo Alberto Abell Ida Gozzolini Giuseppe Pifferi Augusto Marconi Raffaele
11 Udine Minerva Armandi Marietta Minotti Luigi Gallocci Giovanni Cesari Luigi
12 Messina Vittorio Emanuele Pavoni Maria Corbara Salvatore/Piazza Giacomo Broggi Enrico Lazzaro Camillo
12 Varsavia Imperiale Wiziak Emma Bolis Luigi Storti Enrico Gonnet Paolo Emilio
*            
1872            
01 Lodi Sociale Bertolini Viscardi Virginia Baroni Carlo Bertolini Filippo Ancillotti Cesare
01 Torino Regio Galletti Gianoli Isabella Vincentelli Carlo Burgio Antonio Barberat Eugenio/Fiorini Augusto
02 La Valletta/Malta Reale Pantaleoni Romilda Harvey Henri Proni Filippo Mazzarini Paolo
02 Oporto S.Joao Flory Gilda Bertolini Remigio Brignole Luigi Mailini Raimondo
02 San Pietroburgo Imperiale Scalchi Lolli Sofia Naudin Emilio Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
02 Varsavia Imperiale Dory Carolina Bolis Luigi Storti Enrico Nannetti Romano
02 Venezia Camploy Ferni Germano Carolina Aramburo Antonio Giraldoni Leone Melzi Cesare
04 Saragozza Principal Garulli Fons Virginia Masato Giuseppe Moregas Alfredo Padovani Antonio
04 Valencia Principal Vogry Fanny Zaccometti Giovanni Mazzoli Agostino Garcia Antonio
04 Verona Nuovo Ferni Germano Carolina Aramburo Antonio Giraldoni Leone Melzi Cesare
05 Ancona Delle Muse Destinn Maria Carpi Carlo Bellini Ferdinando Fiorini Augusto
05 Barcellona Liceo Ferni Germano Carolina Aramburo Antonio Giraldoni Leone Del Fabbro Giovanni Battista
05 Ferrara Comunale Forlivesi Felicita Bulterini Carlo Forti Gaetano Scolari Giovanni
05 Londra Covent Garden Lucca Pauline Niccolini Ernesto Cotogni Antonio Faurč Jean Baptiste
05 Madrid Circo Biancolini Marietta Guidotti Camillo Collini Virgilio David Giuseppe
06 Salerno Politeama Guadagnini Augusta Bignardi Pietro Morghen Guglielmo De Sanctis Antonio
07 Cittą del Messico Nacional Galassi Giuditta D'Avanzo Ippolito Storti Enrico Zucchelli Carlo
07 San Sebastian Circo Llanes Filomena Baragli Ranieri Varvaro Pietro Capriles Giuseppe
09 Bergamo Riccardi Vogry Fanny Villena Giuseppe Cabella Placido Del Fabbro Giovanni Battista
09 Cuneo Toselli Tiozzo Gemma Vanzetti Luigi Murri Guglielmo Rebottaro Nino
09 Mirandola Comunale Legramenti Osea/Rubeis Ersilia Gozzolini Giuseppe Alvari Arturo ?
09 Siena Montemaggi Boldrini Amelia Errani Paolo Borella Antonio Bailini Gaetano
10 Milano Dal Verme Galletti Gianoli Isabella/Barlani Dini Eufemia Aramburo Antonio Barrč Vecchi Luigi/Maffei Giovanni
11 Alessandria Municipale Robiati Elisa Villena Giuseppe Tirini Francesco Mazza Severino
11 Ascoli Piceno Ventidio Basso Majo Marietta Bignardi Pietro Carnili Erasmo Gentili Luigi
11 Barcellona Liceo Ferni Germano Carolina Vincentelli Carlo Giraldoni Leone ?
11 Cagliari Cerruti Donati Virginia Donati Luigi Borgioli Leopoldo ?
11 New York Academy of Music Lucca Pauline Abrugnedo Lorenzo Sparapani Senatore ?
11 Odessa Opera Italiana Biancolini Marietta De Azula Tomaso Belletti Giuseppe Melzi Cesare
11 Porto Mahon Principal Mailknecht Marianna Masato Giuseppe Giardini Beniamino ?
12 Napoli San Carlo Waldmann Maria/Majo Marietta Patierno Filippo Sterbini Tito Miller Ladislao
12 Trieste Comunale Noel Guidi Clementina Filippi Bresciani Luigi Lalloni Lorenzo Manfredi Eugenio
12 Vigevano Galimberti Bianchi Angela/Gianfredi Rachele Gazul Alfredo Tagliapietra Tommaso ?
*            
1873            
01 Boston Opera Lucca Pauline Abrugnedo Lorenzo Sparapani Senatore Coulon Teodoro
01 Caracas Municipal Martino Antonietta Chiesi Moj Giovanni Ippolito Giuseppe Brambilla Ugo
01 Chicago Auditorium Lucca Pauline Abrugnedo Lorenzo Sparapani Senatore Coulon Teodoro
01 Firenze Pagliano Trebelli Bianca/Rizzi Marzi Amelia Bettini Alessandro/Frilli Cesare Ciapini Massimo Mirabella Giovanni
01 La Valletta/Malta Reale Reed Emmelinda Villena Giuseppe Proni Filippo Padovani Antonio
01 Mantova Sociale D'Angeri Anna Sigelli Edoardo Bellini Ferdinando Frontoni Antonio
01 Orvieto Civico Levini Cleofe Bruschi Ventura Posser Francesco Cherubini Fortunato
01 Sassari Politeama Heller Annetta Boganini Federico Paoli Ottavio Castelli Giovanni
01 Vercelli Civico Veratti Angela/Veneri Paolina Harvey Henri Gallocci Giovanni ?
02 Barletta Comunale Cellini Azzoni Annunziata Franco Antonio Storti Gaggi Ercole Panari Alessandro
02 Casale Monferrato Politeama Pogorni Sofia/Buti Marietta Bassani Luigi/Lendinara Giuseppe Carpi Vittorio Rossi Castagnola Achille
02 Pau Italiens Chini Matilde Bertolini Remigio Moregas Alfredo ?
02 Pavia Fraschini Genolini Rosa D'Antony Giorgio Cesari Domenico Fiorani Francesco
02 Siracusa Comunale Ciaramponi Angela ? ? ?
03 Genova Carlo Felice Galletti Gianoli Isabella Sani Giovanni Parboni Augusto Vecchi Luigi
03 New York Academy of Music Lucca Pauline Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Jamet Joseph
03 Philadelphia Academy of Music Lucca Pauline Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Coulon Teodoro
03 Trieste Comunale Bendazzi Secchi Luigia Vanzan Gaetano Valle Giovanni Nerini Giancarlo
04 Bisceglie Garibaldi Cellini Azzoni Annunziata Franco Antonio Storti Gaggi Ercole Panari Alessandro
04 Cincinnati Pike's Lucca Pauline Vizzani Giovanni Sparapani Senatore Jamet Joseph
04 Fossombrone Petrucci Heller Annetta Rampini Boncori Augusto Fucili Ezio Matteuzzi Filippo
04 Londra Covent Garden Bulli Paoli Marietta/D'Angeri Anna Niccolini Ernesto Faurč Jean Baptiste Bagagiiolo Eraclito
04 Nice Italiens Galletti Gianoli Isabella Villa Tommaso Tagliapietra Giovanni Povoleri Paride
04 Udine Minerva Pansera Comelio Maria Zaccometti Giovanni Predeval Enrico Mazza Severino
05 Londra Drury Lane Titiens Teresa Aramburo Antonio Mendorioz Josč ?
06 Barcellona Principal Llanes Filomena Petrovich Giovanni Navari Alberto Coli
06 Buenos Ayres Opera Vercolini Tay Rosina Bulterini Carlo Ciapini Massimo Maffei Giovanni
06 Gratz Nazionale Pansera Comelio Maria Zaccometti Giovanni Predeval Enrico Giordani Guglielmo
06 Klagenfurt Stadt Pansera Comelio Maria Zaccometti Giovanni Predeval Enrico Mazza Severino
06 Montevideo Solis Calisto Piccioli Maria Piccioli Gerolamo Mazzoni Osti Lodovico Buzzi Attilio
06 Padova Nuovo Galletti Gianoli Isabella Gayarre Julian Bertolasi Zenone Maini Ormondo
06 Valladolid Calderon Polli Eloisa Bertolini Remigio Moragas Alfredo Rebottaro Nino
07 Buenos Ayres Colon Anastasi Pozzoni Antonietta ? Colonnese Luigi Junca Marcello
07 Torino Vittorio Emanuele Urban Alice De Azula Tomaso Graziani Francesco Mirabella Giovanni
08 Dublino Royal Titiens Teresa Aramburo Antonio Sterbini Tito Perkins Giulio
08 Milano Dal Verme Galletti Gianoli Isabella Stigelli Giorgio/Aramburo Antonio Buti Lodovico Lombardelli Luciano
09 Foligno Apollo Caracciolo Laura Suchet Luigi/Dalpasso Leandro Strozzi Adriano Caracciolo Ernesto
09 Santiago del Cile Municipal Vicini Luigia Corsi Iginio Belardi Domenico Dal Negro Domenico
10 Belfast Royal Titiens Teresa Aramburo Antonio Sterbini Tito Perkins Giulio
10 Cittą del Messico Nacional Pascalis Adele Zaccometti Giovanni Boschini Leonida Zucchelli Carlo
10 Lisbona San Carlos Galletti Gianoli Isabella/Edelsberg Filippina Sani Giovanni/Masini Angelo Bertolasi Zenone Barberat Eugenio
10 New York Academy of Music Lucca Pauline Vizzani Giovanni Mari Enrico ?
10 Zara Nobile Kottas Ida Loparco Maurizio/Boetti Alessandro Tagliapietra Tommaso Marconi Raffaele
11 Cadice Principal Noel Guidi Clementina Frapolli Giuseppe Lenghi Clodomiro Monti Gaetano
11 Calcutta Opera Italiana Bosisio Enrichetta Ferrari Giacomo Gambetti Giovanni Melzi Cesare
11 Il Cairo Khediviale Waldmann Maria Fancelli Giuseppe Verger Napoleone Miller Ladislao
11 Palma di Majorca Principal Llanes Filomena Petrovich Giovanni Varvaro Nicola Uetam Francesco
12 Corfł San Giacomo Marrani Morelli Matilde Parmisini Giovanni Giotti Gaetano Frontoni Antonio
12 Madrid Nazionale Edelsberg Filippina Andreoli Stagno Vincenzo Boccolini Cesare David Giuseppe
12 Nice Italiens Borghi Mamo Erminia Dalpasso Leandro Tagliapietra Giovanni D'Ottavi Raffaele
12 Novara Sociale Pavoni Maria Petrovich Riccardo Pifferi Augusto Bagni Francesco
12 Rimini Vittorio Emanuele Garulli Fons Virginia Palermi Ernesto Vizzardelli Carlo Fradelloni Achille
12 Varsavia Imperiale Pasqua Giuseppina Oliva Pavani Antonio Buti Lodovico Feitlinger Federico
*            
1874            
01 Manila Principe Alfonso Boema Gabriella Bonacich Ernesto Cesari Domenico Cesari Gaetano
01 Palermo Circo Di Salvo Rosina Fiumara Antonio Caltagirone Stefano Li Volsi Enzo
01 Roma Apollo Biancolini Marietta Perotti Giulio Aldighieri Gottardo Mailini Raimondo
01 Valparaiso Victoria Corsi Linda Corsi Iginio Belardi Domenico Dal Negro Domenico
01 Venezia La Fenice Wanda Miller Luisa Pozzo Felice De Reszke Jean Cesarņ Salvatore
02 Caracas Caracas Caracciolo Laura Mazzoleni Francesco Strozzi Adriano Sammarco Gennaro
02 Cremona Concordia Partenopeo Luigia ? ? ?
03 Gibilterra Reale Noel Guidi Clementina Frapolli Giuseppe Lenghi Clodomiro ?
03 Saragozza Principal De Fanti Luigia Fabbri Pietro Borgioli Leopoldo ?
04 Bologna Brunetti Garulli Erminia Tintorer Gonzalo Putņ Antonio Saccardi Celestino
04 Livorno Avvalorati Ferni Germano Carolina Rampini Boncori Augusto Giraldoni Leone Monti Gaetano
04 Londra Drury Lane Titiens Teresa Naudin Emilio/Achard De Reszke Jean Perkins Giulio
04 Palma di Majorca Principal Llanes Filomena Petrovich Giovanni Giotti Gaetano Bagni Francesco
04 Pola Ciscutti Mocoroa Carina Gozzolini Giuseppe Pifferi Augusto Pessina Francesco
05 Alicante Principal Llanes Filomena Petrovich Giovanni Giotti Gaetano Bagni Francesco
05 Buenos Ayres Opera Bonheur Stella Aramburo Antonio Cottone Vincenzo Gasperini Enrico
05 New York Academy of Music Lucca Pauline Vizzani Giovanni Del Puente Giuseppe Nannetti Romano
05 Santiago del Cile Municipal Vicini Luigia Corsi Iginio Mazzoni Osti Lodovico Dal Negro Domenico
05 Valencia Principal Ferni Vincenzina Palermi Ernesto Varvaro Nicola Uetam Francesco
06 Montevideo Solis Sanz Eleonora Celada Augusto Buti Lodovico Castelmary Armando
08 Brescia Grande Galletti Gianoli Isabella Bolis Luigi Pandolfini Francesco Maini Ormondo
08 Cittą del Messico Nacional De Gourieff Maria Setragni Pietro Medini Achille Lombardelli Luciano
08 Gratz Stadt Ronzi Checchi Giuditta Bertolini Remigio Valle Giovanni Monti Gaetano
10 Codogno Sociale Tiozzo Gemma Bignardi Pietro Caltagirone Stefano Cesarņ Salvatore
10 Madrid Nazionale Wanda Miller Luisa Niccolini Ernesto Boccolini Cesare David Giuseppe
10 La Valletta/Malta Manoel Covi Elelia/Pauloschi Emilia Caio Enrico/Serazzi Enrico Medica Michele Proni Filippo
10 Torino Vittorio Emanuele Tiozzo Gemma Franchini Antonio Valcheri Giorgio Manfredi Eugenio
11 Prato Metastasio De Leon Ines Ria Saverio Montecco Roberto Cucchiari Francesco
11 Barcellona Liceo Barlani Dini Eufemia Maurelli Luigi Mendorioz Josč Uetam Francesco
11 Il Cairo Khediviale Waldmann Maria Andreoli Stagno Vincenzo Verger Napoleone Medini Paolo
11 Manila Opera Italiana Coppa Poloni Cecilia Forapan Ulderico Rossi Romiati Silvio Garcia Antonio
11 Oporto S.Joao Caruzzi Bedogni Giuseppina/Cortes Maria Gazul Alfredo Sparapani Senatore Genibrel Teodoro
11 Xeres de la Frontera Villamarta D'Altona Margherita Bignardi Pietro Fagotti Enrico Augier Achille
12 Firenze Della Pergola Galletti Gianoli Isabella Rampini Boncori Augusto Brogi Augusto Povoleri Paride
12 Pausula Dei Condomini Alberti Lucia Sbriscia Enrico Barberis Achille Balderi Arcangelo
12 Terni Comunale Tiozzo Gemma Cappelletti Oreste Polonini Alessandro Carboni Achille
*            
1875            
01 Castelfiorentino Comunale ? ? Amadori Giovanni ?
01 Crema Sociale Partenopeo Luigia Aramburo Antonio Caltagirone Stefano ?
01 Firenze Pagliano Galletti Gianoli Isabella Rampini Boncori Augusto Brogi Augusto Povoleri Paride
01 Genova Carlo Felice Urban Alice Franchini Antonio Carpi Vittorio Ulloa Carlo
01 Montevideo Solis Biancolini Marietta Piccioli Gerolamo Bonetti Edoardo Marconi Raffaele
01 Noto Vittorio Emanuele ? ? Pogliani Enrico ?
01 Palermo Bellini Pasqua Giuseppina Brunetti Anacleto/Abrugnedo Lorenzo Adolfi Luigi Medini Paolo
01 Porto Maurizio Cavour Manzoni Ida Giordano Enrico/Reynes Francesco Nobiglioni Filippo Cesari Luigi
04 Koninsberg Nazionale Artot Desiderata Carrion Josč Padilla Mariano ?
04 Londra Covent Garden Scalchi Lolli Sofia Oliva Pavani Antonio Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
05 Granada Isabela Catolica Llanes Filomena Cantoni Vittorio Varvaro Nicola Capriles Giuseppe
05 Molfetta Comunale Loriani Laura Grilli Vincenzo Corona Francesco Bagni Francesco
05 Montevideo Solis Carozzi Zucchi Carlotta Lelmi Luigi Bonetti Edoardo Pozzi Natale
05 San Paolo Provisorio Cortesi Augusta Limberti Giuseppe Barcena Leon Mirandola Giovanni
05 Santiago del Cile Municipal Reed Emmelinda Toressi Giuseppe Guadagnini Luigi Manfredi Eugenio
05 Trieste Mauroner Garulli Fons Virginia Perotti Giulio Ciapini Massimo Milesi Pietro
06 Buenos Ayres Opera Biancolini Marietta Signoretti Leopoldo Bonetti Edoardo Pozzi Natale
07 Novellara Sociale Tiozzo Gemma Dalpasso Leandro Caltagirone Stefano Bedogni Clodoveo
08 Cagliari Cerruti Rosavalle Clotilde Bertolini Remigio Tubertini Valentino Savoldelli Angelo
08 Macerata Del Casino Galletti Gianoli Isabella Sani Giovanni Sparapani Senatore D'Ottavi Raffaele
08 Perugia Morlacchi Pasqua Giuseppina Corsi Achille Santini Giulio Lari Ottaviano
09 Barcellona Circo Llanes Filomena Rampini Boncori Augusto Alvari Arturo Capriles Giuseppe
09 Bergamo Riccardi Destinn Maria Dalpasso Leandro Pandolfini Francesco/Caltagirone Stefano Povoleri Paride/Cornago Giovanni Battista
09 Firenze Principe Umberto Ferni Germano Carolina Gnone Napoleone Giraldoni Leone Monti Gaetano
09 Tiflis Imperiale Tiozzo Gemma Villa Tommaso Carnili Erasmo Vecchi Luigi
09 Viadana Sociale Dal Pozzo Luisa Marini Giuseppe Otto Stefano Rebottaro Nino
10 Madrid Nazionale Anastasi Pozzoni Antonietta Stagno Roberto Boccolini Cesare David Giuseppe
10 Mosca Imperiale Cary Annie Louise Aramburo Antonio Padilla Mariano Jamet Joseph
10 Tarragona Municipal Tilli Virginia Ferrer Emanuele Tufari Francesco Comas
11 Firenze Principe Umberto Donati Virginia/Aldighieri Spezia Maria Frilli Cesare/Ferrari Giacomo Borella Antonio/Aldighieri Gottardo Bettarini Alamiro
11 Il Cairo Khediviale Waldmann Maria Masini Angelo Verger Napoleone Milesi Pietro
11 Napoli Mercadante Gabbi Adalgisa/Bacchiani Cesira Panzetta Pasquale Borgioli Leopoldo Paoletti Giulio
11 Nice Italiens Pasqua Giuseppina Aramandi Villa Luigi Valle Giovanni ?
11 Spalato Bajamonti Alberti Laura Lendinara Giuseppe Gariboldi Rodolfo Baldassari Domenico
11 Taganrog Opera Italiana Verati Paolina Parasini Temistocle Gambetti Giovanni Dal Negro Domenico
11 Treviso Sociale Proch Luigia Byron Arthur Bachi Perego Francesco Seidmann Ladislao
11 Valencia Principal Pantaleoni Romilda Frapolli Giuseppe Ciapini Massimo Fiorini Augusto
12 Barcellona Liceo Urban Alice Naudin Emilio/Vizzani Giovanni/De Azula Tomaso Mendorioz Josč Miller Ladislao/Uetam Francesco
12 Caltagirone Garibaldi Bozzi Assunta Falciai Angelo Piergentili Ferdinando Li Volsi Enzo
12 Parma Regio Mocoroa Carina Ronconi Ercole Pifferi Augusto Tansini Giovanni
12 Syra Apollo Prandi Giulia Bonacich Ernesto Pezzone Contedini Achille
*            
1876            
01 Bologna Brunetti Pavoni Maria De Angelis Francesco De Pasqualis Vincenzo Moretti Luigi
01 Cadice Principal Llanes Filomena Palermi Ernesto Varvaro Nicola Visconti Luigi
01 Milano La Scala Sanz Eleonora Gayarre Julian Sparapani Senatore/Aldighieri Gottardo Barberat Eugenio
01 Osimo Nuova Fenice De Leon Ines/Sgargi Enrichetta ? ? ?
01 Philadelphia Academy of Music Roze Maria Karl Tom Verdi Guglielmo Conly George
01 Porto Mahon Municipal Trafford Anna Sabatini Vincenzo ? ?
02 Cremona Ricci Gabbi Adalgisa Giacomini Giovanni Putņ Antonio Savoldelli Angelo
02 Torino Regio Bennati Giulia Rampini Boncori Augusto Kaschmann Giuseppe Zucchelli Carlo
03 Caltanisetta Regina Margherita Drog Libia Gozzolini Giuseppe Predeval Enrico Nerini Giancarlo
03 La Valletta/Malta Manoel Bergman Pauloschi Emilia Giannini Francesco Pauloschi Sergio Brandini Felice
03 Philadelphia Academy of Music Titiens Teresa Karl Tom Tagliapietra Giovanni Reyna Giovanni
03 San Paolo San Josč Cortesi Augusta Lelmi Luigi Spallazzi Girolamo Mirandola Giovanni
03 Saragozza Principal Llanes Filomena Palermi Ernesto Varvaro Nicola Visconti Luigi
03 Vienna Imperiale Pasqua Giuseppina Capoul Victor Padilla Mariano Jamet Joseph
04 Genova Politeama Genovese Ferni Vincenzina Rampini Boncori Augusto Ciapini Massimo Padovani Antonio
04 Londra Covent Garden Proch Luigia De Sanctis Angelo Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
04 Siviglia Cervantes Ferni Germano Carolina Corsi Achille Giraldoni Leone Vidal Antonio
05 Barcellona Principal Fricci Baraldi Antonietta Abrugnedo Lorenzo Boccolini Cesare Gasperini Enrico
05 Buenos Ayres Colon Sanz Eleonora Gayarre Julian Storti Enrico Atry Giorgio
05 Forlģ Comunale Cocchi Amina Verati Gaetano Viganotti Ignazio Dal Negro Domenico
05 Lemberg Nazionale Gabbi Adalgisa ? ? ?
05 Taranto Paisiello Jannuzzi Emilia Mucicia Tomaso Corona Francesco Bagni Francesco
06 Alicante Principal Llanes Filomena Palermi Ernesto Fagotti Enrico Visconti Luigi
06 Milano Dal Verme Galletti Gianoli Isabella Rossetti Antonio De Pasqualis Vincenzo Seidmann Ladislao
07 Granda Del Campillo Ferni Germano Carolina Corsi Achille Giraldoni Leone Buzzi Attilio
07 Padova Nuovo Fricci Baraldi Antonietta Aramburo Antonio Strozzi Adriano Barberat Eugenio
08 Castel San Pietro Comunale Ferlotti Clementina Verati Gaetano Squarcia Davide Frontoni Antonio
08 Lima Principal De Gourieff Maria Ortisi Gaetano Catalani Cuyas Giovanni Wagner Giuseppe
09 Montevideo Solis Tancioni Annetta Vidal Melchiorre Mazzoli Agostino Dondi Enrico
09 Pavia Guidi Cellini Azzoni Annunziata Parmisini Giovanni Gizzi Cesare Ghia Giovanni
09 Philadelphia Academy of Music De Bellocca Anna Brignoli Pasquale Gottschalk Gaston Baccelli
10 Bucarest Opera Italiana Passigli Vittoria Rampini Boncori Augusto Carnili Erasmo Fiorini Augusto
10 Gibilterra Reale Cellini Azzoni Annunziata Loparco Maurizio Cabella Placido Banchi Cesare
10 Lisbona San Carlos Pascalis Adele Bolis Luigi Cima Giuseppe Vidal Antonio
10 Liverpool Anfiteatro Ferminet Leville Vizzani Giovanni Bonetti Edoardo Gonnet Paolo Emilio
10 Savigliano Milanollo Leontieff Carolina De Lestellier Emilio De Castellis Silvio Villani Giovanni
10 Valencia Circo Pavoni Maria Lamponi Alessandro De Veiga Giovanni Uetam Francesco
11 Cefalonia Cefalo Margoni Virginia Grilli Vincenzo Gariboldi Rodolfo Fossati Girolamo
11 Siracusa Comunale Alleva Cleonia De Angelis Francesco Corona Francesco Bagni Francesco
12 Corfł San Giacomo Sgargi Enrichetta Bignardi Pietro Caltagirone Stefano Cherubini Leopoldo
12 Oporto S.Joao Vogri Fanny Franchini Antonio Quintili Leoni Vincenzo Povoleri Paride
12 Reggio Emilia Municipale Tavazza Soarez Giulia Bonacich Ernesto/Manfrini Jacopo Borgioli Leopoldo Salvarani Giuseppe
*            
1877            
01 Bari Piccinni Garulli Fons Virginia Byron Arthur Utto Enrico Mazza Severino
01 Cadice Principal Cosmelli Beatrice Dalpasso Leandro Cabella Placido Bonelli
01 Catanzaro Comunale ? ? Danisi Michele ?
01 Como Sociale Bozzi Assunta Bassini Giovanni Santini Giulio Corelli Filippo
01 Havana Payret Urban Alice Abrugnedo Lorenzo Medini Achille/D'Antoni Alessandro Barberat Eugenio/Ulloa Carlo
01 Mosca Imperiale D'Angeri Anna Naudin Emilio Mendorioz Josč Bossi Cesare
01 Nice Municipal Bruschi Chiatti Abigaille Tasca de Cappellio Ottavio Faurč Jean Baptiste Giannoli Giovanni
01 Porto Mahon Municipal Fattori Teresa Serazzi Enrico Fallica Nino Comas
02 Palermo Circo ? De Angelis Francesco ? ?
02 Santa Maria Capua Vetere Garibaldi Montebello Augusta Ria Saverio Fontana Giuseppe Samperini Gioacchino
03 Fiume Comunale Donati Virginia De Sanctis Mariannecci Giuseppe/Gozzolini Giuseppe/Bassini Giovanni Navari Alberto Del Fabbro Giovanni Battista
03 La Valletta/Malta Manoel Ricci Fiorenza Giannini Francesco Isamat Emilio Brandini Felice
03 Santander Principal Tamanti Morroto Santina Palermi Ernesto Varvaro Pietro Capriles Giuseppe
03 Siviglia San Ferdinando Anastasi Pozzoni Antonietta Naudin Emilio Padilla Mariano Uetam Francesco
04 Castelfiorentino Comunale Bartolucci Vittorina Marubini Adolfo Borella Antonio Bailini Gaetano
04 Londra Covent Garden Scalchi Lolli Sofia Gayarre Julian Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
04 Vienna Imperiale Trebelli Bianca Masini Angelo Strozzi Adriano Fiorini Augusto
05 Ferrara Comunale Bartolucci Vittorina Dalpasso Leandro/Deliliers Vittore Borella Antonio Mailini Raimondo
05 Genova Politeama Genovese Biancolini Marietta Signoretti Leopoldo Medica Michele Cherubini Enrico
05 Malaga Cervantes Ferni Germano Carolina Masini Angelo Giraldoni Leone Costa Tommaso
05 Santiago del Cile Municipal Tiozzo Gemma Piccioli Gerolamo Medini Achille Maffei Giovanni
07 Alessandria d'Egitto Apollo Carlone Serafina De Angelis Francesco Nobiglioni Filippo Giommi Numa
07 Montevideo Solis Potentini Vittoria Aramburo Antonio Lalloni Lorenzo Monti Gaetano
07 Pistoia Matteini Passigli Vittoria Signoretti Leopoldo Caldani Athos Sante Becheri Federico
08 Adria Anfiteatro Zen Rossi Angela Marasini Mario Carbonetti Federico ?
08 Atene Falero Donati Virginia Giacomini Giovanni De Giorgio Raffaele Bagagiolo Antonio
08 Cesena Comunale Bartolucci Vittorina Dalpasso Leandro Barbieri Emilio Mancini Silveri Angelo
08 Cittą del Messico Nacional Vogri Fanny Frapolli Giuseppe Pogliani Enrico Barberat Eugenio
08 Intra Civico Aldi Leli Dorvaldo Montecco Roberto Villani Giovanni
08 Pesaro Rossini Galletti Gianoli Isabella Rossetti Antonio Storti Enrico Gasperini Enrico
08 Senigallia Fenice Biancolini Marietta Ferrari Giacomo Sparapani Senatore Morelli Antonio
10 Bologna Comunale Pasqua Giuseppina Clodio Victor Caldani Athos Sante Roveri Gaetano
10 Madrid Nazionale Sanz Eleonora Gayarre Julian Boccolini Cesare Ordinas Giovanni
10 Palma di Majorca Principal Mestres Trinidad Bassini Giovanni Dominici Giuseppe Manfredi Eugenio
10 Tiflis Imperiale Bignami Selene Petrovich Riccardo Masi Enrico Mancini Roberto
10 Vigevano Comunale ? Clementi Gennaro Braghi Luigi Olmi Giacomo
11 Calcutta Opera Italiana Orlandi Annina Colombana Luigi Navari Alberto Della Torre Matteo
11 Lisbona San Carlos Biancolini Marietta Naudin Emilio Vanden Enrico Costa Tommaso
12 Bucarest Opera Italiana Teodorini Elena Castagna Eugenio Rossi Romiati Silvio Fradelloni Achille
12 Firenze Pagliano Galletti Gianoli Isabella Ronconi Ercole Carnili Erasmo ?
12 Mosca Imperiale Anastasi Pozzoni Antonietta Stagno Roberto Rota Giacomo Jamet Joseph
*            
1878            
01 Ajaccio San Giacomo ? Clementi Gennaro Braghi Luigi Olmi Giacomo
01 Lucca Del Giglio Rizzi Marzi Amalia D'Ermance Napoleone Della Rosa Riccardo Galassi Egisto
01 Madrid Nazionale Lucca Pauline Gayarre Julian/Naudin Emilio Padilla Mariano Ponsard Augusto
01 Nice Circo Bernau Chiara Signoretti Leopoldo Maurel Victor/Buti Lodovico Bedogni Clodoveo
01 Parma Regio Ferni Germano Carolina Gazul Alfredo Giraldoni Leone Miller Ladislao
01 San Pietroburgo Imperiale D'Angeri Anna Masini Angelo Brogi Augusto Capponi Giovanni
01 Saragozza Principal Mestres Trinidad Bassini Giovanni Varvaro Pietro Visconti Luigi
01 Smirne Nuovo Donati Virginia Belfiore Torrisi Francesco Costello Costantino Salvarani Giuseppe
02 Cagliari Civico Vianelli Emilia De Sanctis Mariannecci Giuseppe Burgio Antonio Mancini Silveri Angelo
02 Sanremo Principe Amedeo Sternini De Witten Cristina Perugini Eugenio Verdini Albino Melzi Cesare
03 Barcellona Liceo Vercolini Tay Rosina Rossetti Antonio/Bulterini Carlo Roudil Juan Vidal Antonio
03 Novara Coccia Mantilla Concetta Giannini Francesco Comoletti Guglielmo Rossi Castagnola Achille
04 Barcellona Principal Galletti Gianoli Isabella Abrugnedo Lorenzo Sparapani Senatore Mirabella Giovanni
04 Catania Comunale Passigli Vittoria Brunetti Anacleto Danisi Michele Serbolini Enrico
04 Londra Covent Garden Scalchi Lolli Sofia Gayarre Julian Graziani Francesco Bagagiolo Eraclito
04 Valencia Principal Galletti Gianoli Isabella Abrugnedo Lorenzo Sparapani Senatore Vidal Antonio
04 Vienna Imperiale Trebelli Bianca Masini Angelo Faurč Jean Baptiste Rokitansky
05 Montevideo Solis Caracciolo Laura Bulterini Carlo Forster Filippo Narberti Giorgio
06 Torino Alfieri Ferni Germano Carolina/Bartolucci Vittorina Delilliers Vittore/Giovanetti Italo Masi Enrico Mancini Silveri Angelo/Saccardi Celeste
08 Rio de Janeiro Pedro II° Anastasi Pozzoni Antonietta De Sanctis Angelo Storti Enrico Castelmary Armando
09 Castelfranco Veneto Accademia Escalante Isabel Lestellier Emilio Valcheri Giorgio Monti Gaetano
10 Alba Sociale Stempel Teresa/De Baroetta Enrichetta Dalpasso Leandro De Pabaz Ferdinando De Castro Domenico
10 Berlino Kroll Bernardoni Enrichetta Piccioli Gerolamo Sweet Giorgio Povoleri Paride
10 Budrio Consorziale Dotti Emma Dal Pozzo Leonardo Astori Mansueto ?
10 Madrid Nazionale Sanz Eleonora Gayarre Julian Verger Napoleone Nannetti Romano
10 Roma Argentina Galletti Gianoli Isabella Rossetti Antonio Palou Giuseppe/Vanden Enrico/Battistini Mattia Capponi Giovanni
10 Trieste Politeama Rossetti Ziffer Edwige Ortisi Gaetano Valle Giovanni ?
11 Havana La Paz Urban Alice Aramburo Antonio Ciapini Massimo Maffei Giovanni
12 Barcellona Liceo